Francúzska nymfa

Home » Francúzska nymfa
4.7/5 - (4 votes)

Rád by som sa s Vami podelil o moje skúsenosti pri využití tejto najmladšej techniky muškárenia. Jej relatívne krátka história , ale neskutočná účinnosť zmenila nielen môj postoj k využitiu nymfovania a pochopeniu ako ryby reagujú na pohyb rôznych vývojových štádií hmyzu vo vode. Ak si dobre spomínam, tak asi v roku 2002, ju priniesli naši muškári z majstrovstiev sveta v muškárení z Francúzska, odtiaľ pravdepodobne vznikol názov francúzska nymfa.

Pre pochopenie základných rozdielov medzi normálnym nymfovaním a francúzskou nymfou si treba uvedomiť tieto skutočnosti.

Prečo zásadne lovíme s francúzskou nymfou proti prúdu?

S francúzskou nymfov sa vieme dostať bližšie k predpokladanému miestu výskytu ryby a túto si tak nepoplašíme ako pri normálnom nymfovaní, kedy nahadzujeme väčšinou kolmo na prúdnicu a nymfy splavujeme dole vodou. A tiež naše mušky ponúkame prirodzenejšie s prúdiacou vodou zhora nadol, ako by mali zbytočne bojovať s bočným

Prečo nepoužívame muškársku šnúru v blízkosti mušiek ale iba silon?

Odpor muškárskej šnúry na vode je väčší a túto nám následne prud rýchlejšie splavuje a teda ťahá naše nymfy tiež rýchlejšie dolu vodou ako pri použití iba silonu s ktorým sa stále snažíme držať kontakt. Muškársku šnúru môžeme mať klasickú plávajúcu, ale odporúčam použiť muškársku šnúru priamo určenú na lov na francúzsku nymfu. Takáto muškárska šnúra je omnoho tenšia ako klasická šnúra.

Prečo pri tejto technike je dlhší muškársky prut lepší ako kratší?

Muškársky prút na francúzsku nymfu.

Silónový vlásec na francúzsku nymfu.

Indikátor záberu na francúzsku nymfu.

signalizator

Ako indikátor záberu používam farebný silon s 5-6 uzlíkmi (celkovo 5-10 cm), ktoré robia čiastočne váhu ale ich aj lepšie vidím . Na spojenie tohto indikátoru s silonom môžeme použiť titánové mikrokrúžky alebo len pružný uzol. Koniec indikátora / ten k muškám / je lepšie ukončiť mikrokrúžkom, lebo ďalej potrebujem napojiť tenký fluorocarbon/ podľa potreby priemer od 0,09 – 0,15 mm . Na začiatok použite iba jednu mušku lebo nahadzovanie / ide o to preraziť s nymfou vodnú hladinu čo najrýchlejšie / a rýchle vyťahovanie , zdvíhanie mušky od dna rieky , je skutočne treba precvičiť. Vzdialenosť mušky od indikátora by mala byť približne 50 cm maximálne 1m a to podľa hĺbky vody. V princípe vedenie indikátora s muškou je možné prirovnať k vedeniu plaváčika na hladine, ktorý signalizuje záber .

Ako chytať na francúzsku nymfu.

Po nahodení treba okamžite dostať kontakt s indikátorom / pritiahnutím , skrátením vlasca podľa toho ako rýchlo ho prúd vody splavuje dolu tokom/. Na oživenie vedenia mušky túto občas ešte nadvyhnem od dna a následne uvolním. Používam hlavne nymfy s wolfrámovými hlavičkami rôznych farieb , ktoré sú tažšie ako mosadzné a rýchlejšie klesnú ku dnu . Nezabúdajte na to , že záber ryby prichádza aj ihneď po nahodení , kedy nymfa len preráža vodu a klesá váhou ku dnu / aj poletujúci hmyz nalietava cez hladinu vody v snahe naklásť vajíčka na kamene alebo vodné porasty/ , preto sa snažte udržovať stály napnutý kontakt s indikátorom aby ste záber spozorovali !!! nie až neskôr cítili. Konkrétne pri vode si najprv určím miesto, kde chcem nahodiť , zabrodím/ iba ak musím/ do vody tak, aby som mal to vytypované miesto pred sebou proti prúdu na dohod . Mušku a jej váhu si určím podľa hĺbky a rýchlosti toku . Po nahodení cca 1m nad predpokladané miesto výskytu ryby musím mať okamžitý kontakt s indikátorom a snažím sa nymfu ihneď zdvíhať od dna . Záber bude viditeľný na indikátore zastavením prirodzeného splavu alebo potiahnutím proti prúdu. Nasleduje zásek a predpokladám, že aj zdolanie peknej ryby. Prajem veľa pekných chvíľ a veľkých úlovkov v našich krásnych riekach.

Lovu zdar. Peter Bienek

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore