Lov v malej vode

Home » Lov v malej vode
5/5 - (2 votes)

Tento článok bude založený na vlastných skúsenostiach s revírov, ktoré sa nachádzajú v našom okolí. Muškárenie je technika lovu, ktorá sa neustále zdokonaľuje a prináša veľa nečakaných úspechov, ale i neúspechov. Malá prúdnata voda do hĺbky 35 cm je často považovaná za úsek, ktorý treba prejsť rýchlo alebo sa mu radšej vyhnúť a prejsť na lepšie miesto. Tak to bolo aj u mňa až do chvíle kedy som začal konečne premýšľať a muškáriť v malej vode.

Ak prechádzate takýmto úsekom v letnom období prichádzate na to, že ryba priam vyhľadáva rýchle prúdiky s malou vodou. Stačí si nasadiť polarizačné okuliare a rýchlo brodiť – ryba uniká pred vami aj z miest kde by ste to už sotva očakávali.

Prečo ryba v lete vyhľadáva prúdnate úseky?

Možno je viac dôvodov ale jeden je podstatný. Voda je menej okysličená. Tento fakt vedie ryby práve do prúdov. Naopak v zime sa ryba sťahuje do hlbších tôni.

Vybavenie na lov:

Jemný prút s AFT 1, 2 alebo 3. Silón o priemere 0,13 mm – skôr tenšie. U mňa platí Airflo G3 Fluorocarbon. Zelená plávajúca šnúra ukončená reflexnou spojkou ako signalizátor záberu.

Technika lovu:

Návazec volím dlhší – kľudne 3 až 4 m. Nymfy s volfrámovou guličkou o veľkosti 16, 18. Musia byť malé, pretože s veľkými nedosiahnete v malej vode požadovaný efekt prirodzenosti pohybu. Ďalej ryba je v malej vode opatrná a často vôbec nie pri chuti. Mušky musia byť opatrené spúšťačmi a často treba hľadať to pravé. Používam dve nymfy vzdialené od seba cca. 60 cm. Postupujem proti vode. Táto technika sa mi najviac osvedčila. Niekedy nahadzujem na rybu, ktorú skutočne vidím. Neobchádzam žiadnu vodnú prekážku (väčší kameň, trs vodnej trávy, jamku, výmoľ pod brehom. Základom je neponáhľať sa. Záber je často neskutočné rýchli, často okamžite ako nymfa preráža vodnú hladinu. Táto technika je už veľmi blízko technike Francúzskej nymfe. Dá sa však ľahšie zvládnuť, pretože ešte stále môžete použiť šnúru na ľahšie nahodenie. Je nutné reagovať na sebemenší pohyb signalizátora záberu.
Takže toto je asi všetko, čo ma napadlo napísať. Je nutné aby pri vode každý spoliehal na svoje skúsenosti a striktne sa neriadil nejakými radami od druhých. Treba počúvať a skúšať, čo platí práve pre Vás. Záverom už len vyberiem podstatné: Jemnejší muškársky prú, tenké silóny, dlhší návazec, malé nymfy, neponáhľať sa a uvedomiť si, že aj v malej vode stojí veľký Lipeň.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore