Kukla pupa potočníka – Caddis
Kým si ukážeme postupy viazania Caddis resp. pupa potočníka mušiek, tak si poďme povedať niečo o týchto muškách. Je podľa mňa veľmi dôležité vedieť o tejto muške viac. Všetky poznatky ohľadom vývojového štádia hmyzu a konkrétne v tomto článku potočníka v štádiu pupa, vedú k úspešnému lovu rýb. Neskôr si preberieme jednotlivé vývojové štádia bodrobnejšie. Tento videopríspevok o štádiu kukla – pupa potočníka zobrazuje postup viazania týchto úspešných mušiek.
Na Slovensku registrujeme 210 druhov potočníkov. Ich veľkosť je od 3 mm. do približne 40 mm a u veľkých druhov aj 60 mm. Najčastejšie ich viažeme v zelenej a hnedej farbe.
Vzhľad potočníka
Potočníky sú vzhľadom podobné moliam a larvy majú pretiahnuté telá pripomínajúce húsenice nočných motýľov. Dospelí jedinci potočníka sa vyznačujú štyrmi krídlami, ktoré nesú chĺpky na membráne alebo nápadných žilách, prípadne oboje. Hlava a hrudník sú tiež zvyčajne ochlpené. Tykadlá sú dlhé a štíhle a sú zvyčajne dlhé ako predné krídlo.
Kŕmenie potočníka
Väčšina lariev sa živí vodnými rastlinami, riasami, rozsievkami alebo rastlinnými zvyškami. Niektorí jedia iný vodný hmyz, kôrovce a mäkkýše. Väčšina dospelých potočníkov nie je schopná živiť sa pevnými látkami a namiesto toho sajú nektár z kvetov.
Predátori potočníka
Potočníky sú dôležitým zdrojom potravy pre mnohých predátorov vrátane lososa atlantického, pstruha potočného, vtákov a netopierov.
Reprodukcia a životný cyklus potočníka
Potočníky prechádzajú úplnou metamorfózou. Ich životný cyklus zahŕňa štyri štádiá – vajíčko, larva, kukla tiež aj pupa a dospelý jedinec. Väčšina druhov produkuje jednu generáciu ročne.
Dospelí jedinci žijú asi jeden mesiac a živia sa nektárom absorbovaným jednoduchými úsťami. Samičky potočníkov kladú masy vajíčok na vegetáciu tesne nad vodnou hladinou. Keď sa z vajíčok vyliahnu larvy, spadnú do vody a okamžite si začnú stavať ochranné puzdrá.
Keď larva úplne vyrastie, vstúpi do fázy kukly. Larva pripevní puzdro na nejaký pevný predmet, napríklad kameň alebo väčší kus ponoreného dreva, a utesní otvor. Následne okolo tela vytvára kuklu hodvábu. Puzdrá kukly môžu byť perforované a tým vodopriepustné. Okrem toho sa hmyz, ktorý prechádza transformáciou vo vnútri puzdra, vlní, aby vytvoril prúdenie okysličenej vody okolo tela.
Všetci zástupcovia radu Trichoptera sú vodné ako v štádiách lariev a kukiel, zatiaľ čo dospelí sú suchozemskí. Niektoré druhy sú zatiaľ známe len ako dospelí jedinci, pričom ich larválne štádiá zatiaľ nie sú popísané. Potočníky sú najrozmanitejšou a najpočetnejšou skupinou, ktorá žije v tečúcich aj stojatých vodách.
Vedel si?
- Potočníky sú úzko späté s nočnými motýľami (rad Lepidoptera), za ktoré si ich často mýlia.
- Podobne ako mole, potočníky sú aktívne v noci a priťahuje ich svetlo (svetlá pouličných lámp, ktoré osvetľujú vodnú hladinu)
- Potočníky môžu produkovať puzdrá pre larvy, zvyčajne postavené z piesku, kameňa, vetvičiek, kúskov listov a akéhokoľvek iného podvodného odpadu.
- Slovo Trichoptera sa vzťahuje na chlpaté krídla hmyzu, grécke „trich“ znamená vlasy a „ptera“ znamená krídlo.
Fly Tying Realistic Caddis Fly Pupa
Tying a Elastic Caddis Pupa by Davie McPhail
60
Holy Grail Caddis Emerger Fly Tying Tutorial | The Fly Fiend.
2K 43