Kysucká muška – 16. ročník

Home » Kysucká muška – 16. ročník
5/5 - (3 votes)

Tak Kysucká muška 2023 je za nami. Poďme teda urobiť z tohto legendárneho muškarskeho preteku nejaký zápis. Myslím si totiž, že je o čom písať, že CORTone.

Smetanovci syn a otec
Usporiadatelia Peter a Majo Smetana.

Osobne si myslím, že Kysucká muška by tu nebola bez Smetanovcov. Marián a Peter Smetana organizujú tento pretek už pekne dlho. Sám za seba musím povedať, že keď niečo robíte dlho, tak príde obdobie, že sa Vám už nechce. Možno to ešte nieje prípad Maja a Petra, ale ja viem o čom píšem. Možno preto má aj oslovil Peter alias CORTone, že prišiel čas navrhnúť logo podujatia Kysuckej mušky. Mám toho Petra v obľube i keď ma niekedy pekne …. Je to skrátka náš CORTone. Logo som navrhol a Peter sa podujal urobiť krásne “poháre” Myslím si, že tu podporu Majo určite cítil. Takže končím tento odsek, kde ešte raz ďakujem Smetanovcom! 

Nové logo podujatia Kysucká muška.

Veľká voda a ešte aj kalná

Ja osobne neznášam kalnú vodu. Pár dní pred podujatím Kysucká muška hodne pršalo a hladina rieky Kysuca sa zdvihla a zakalila. Všetci sme pozorovali SHMU a neustále zápasili s myšlienkou preložiť pretek. Majo však povedal, že to dáme a dali sme. Voda Kysuce mala len 9,5 stupňa, čo je dosť málo. 

Moja príprava na Kysuckú mušku

Nazval by som tento odsek aj Práčkový bobík, ale tento krát nie. Moja príprava bola strohá. Nahádzať všetko deň pred podujatím do auta, aby ráno nebol zhon. Toť všetko.

Ráno pred pretekom Kysucká muška

Ranné predpretekové rituálne sedenie na záchode sa nekonalo. Nemal som ani nejakú triašku brucha, čo zvyknem mať. Proste som sa len tešil na akciu a stretávku s pretekármi. Bol som zvedavý v akom stave je Kysuca. Vedel som, že voda je ešte studená a do toho ešte zákal. To ma štvalo. Vidina získania kaprárskej ceny bola celkom reálna. Cestou v aute a prvom pohľade na Kysucu ma utvrdilo v tom, že to bude o jednej rybe. 

Kysucká muška na štábe – Pizzéria Nika

Toto mám rád. Známe veselé tváre. Oravci, Púchovci, Kysučania, Ružomberčania … Kávička, podanie rúk a môj parťák Kristián. Začína mravčenie brucha a tak idem do auta aby som sa obliekol do broďákov. Všetko hrá a tak vyťahujem prvý prút, že si naviažem aspoň jednu udicu. Neviem nájsť silony a tak vyťahujem cez očká aspoň šnúru. Viem že ich mám ale nechce sa mi ich hľadať. Tak vyťahujem ešte jeden prút a aby nebolo málo ešte ďalší. Celkovo tri prúty a to koketujem s myšlienkou vytiahnuť ešte jeden. Vystreté ich dávam do auta. Majov príhovor, rozdávanie boďákov klasický zhon. Zisťujem, že chytám v prvom kole. To mi moc nevonia. Chytám na A2. Kristián spomína akési kolienko na vode a rozdáva inštrukcie. Zapamätal som si len to kolienko na vode. V tom sa ozve hlas Petra Detka. Hádaj kto ti rozhoduje? Dobrý signál. Peter je skvelý chalan…

Príchod na štand A2

Rozhodca Peter je už na parkovisku. Vyťahujem tie prúty a nachádzam aj silóny. Naväzujem a nespokojne v duchu karhám sám seba, že tie náväzce sú krátke. Skúsil som Petra, že či mi dá nejaké jeho mokré muchy. Dal mi – asi ma má rád. Na udicu som dal však svoje muchy.,

Začiatok chytania na A2

Je to tu a ja vchádzam ostrým brehom do vody. Nevidím dno. Voda je kalná a fakt dosť veľká. Nohami prehmatávam dno a skúšam prehádzať nástupný breh. V tom sa ozve Peter a posiela ma na druhú stranu. Agresívne brodenie vo veľkej vode a som na druhej strane. 20 minút za mnou a prepadám ľahkej panike. Nechcem zabiť nulu. Vidina kaprárskej ceny ma desí. Ďalších 5 minút a stále nič. Zobral som si aj smart hodinky aby som vedel koľko ešte mám času. Vkuse mi na nich čosi vibrovalo. Začínam prepadať panike a rozpažujem ruky. Záber zrovna v tom momente ako som rozpažil. Jalec hlavatý a určite bodovaný. Jemne ho dostávam do polohy, kde sa už netrepe a vduchu si vravím – nespadni. Je tam a ja vybrodzujem. Opadla zo mňa tá nervozita a vidina nuly. Nabrodzujem znovu na druhý breh. Vo vode vidím taký veľký panel. Nabieham naň a hádžem na tutovne miesto. Nič, spúšťam pod seba a záber. Jalec, podoberám a idem ako píla. Znovu nabieham na vodu, zas na ten panel, záber a nepremieňam. Čas beží, blbé hodinky neustále vibrujú, čo ma štve. Schádzam z panelu do tmavej kalnej vody. Voda vyše pása ale idem ako píla. Záber a tretí jalec. Vybrodzujem a dostávam pochvalu od Petra, že ak to pôjde takto ďalej idem na bedňu. Ani nevie ako mi pohladil dušu. Ja na bedňu? Dvadsať minút do konca. Dostávam informáciu od Petra že Majo Smetana má už 4-ryby. Nejak ma to nerozhodilo, ale vedel som, že sa ešte dá nejaká ryba zdolať. Nepodarilo sa. V posledných minútach som bral do rúk streamer s mojou Guideline šnúrou v domnení, že prestrímrujem tú jamu pod tým panelom. Vysúvam šnúru z navijáku a v tom zisťujem, že šnúru mám pretrhnutú asi 5 metrov od konca. Nabrodený opäť vybrodzujem a znovu nabrodzujem do časti pri tom panely. Nahadzujem a v tom koniec. Takže 3 jalce v bodovačke.

Na tú kalnú vodu si hovorím, že celkom dobré. Peter mi však hovorí, že Majo Smetana má 5-rýb. S tým som akosi rátal, že Majo ma predbehne. Na rad však prichádzal CORTone. Neviem prečo, ale vždy ho chcem prechytať. Je to taký môj vnútorný boj dostať ho. Je mladší ako ja, ale chytá mu to. Potrebujem však jeho skalp na svoj muškársky opasok. Niekoľkokrát volal Kristián. Poznáte ho. Hecovačky jak sa patrí. On mal na konte tiež 3-ryby. Padlo veľa núl a vôbec sme na tom neboli zle. Zatiaľ dobre rozbehnutý pretek.

Umiestnenia jednotlivci: Michal Kuboš, Ivan Martiška, Marián Smetana

Druhé kolo Kysuckéj mušky rozhodujem

Po mne nastúpil chalanisko (prepáč zabudol som tvoje meno) Podľa prútov žiadna bábovka. Začal francúzom z miesta kde po mne ostala panenská voda. Nič nechytil. Chalanisko ale vedel čo robí a po úvodnom nezdare prešiel tuším na mokrú mušku. Neskôr začal chytať na sucho a beťár donášať ryby. Po druhej rybe ma už začal priateľský hnevať. Celkovo zdolal a zapísal 3-ryby. Hore na štande A1 však bol CORTone. Sledoval som ho po očku. Nechodil na breh skoro vôbec. Potom však prišla záverečná 30-minútovka a začal to vynášať. Chlapci športovo od srdca sral ma. A tu zrazu člny na vode. Nešli mu do miesta hádzania, ale aj napriek tomu odviedli kus dobrej práce – prepáč CORTone za chamtivosť. 

Člny na vode - Kysucká muška

Obed a prvé vyhodnotenia preteku Kysucká muška

Kristián behal okolo mňa. Donášal kofolku, kávičku a podelil sa aj s kúskom pice. Dobre sme to mali rozbehnuté. S CORTonom sme sčítavali bodovačky a zapisovali do programu hodnoty. Priznám sa, že ma výsledky moc nezaujímali. Vedel som, že sme zachytali dobre a o všetkom sa rozhodne až v druhom kole. To mi stačilo aby som sa sústredil do druhého kola, kde som chytal ako posledný. 

Kristán Šveda obraz najväčša ryba Kysuckej mušky

Kristián Šveda – moja súťažná dvojička mi vyfúkol obraz o najväčšiu rybu. Chytil Jalca Hlavatého cca 47 cm

Druhé kolo na Kysuckej muške

Do druhého kola som nastupoval ako rozhodca. Štand B4 niekde v oblasti Dunajovských bytoviek. Hľadám rybára, ktorému mám rozhodovať. Neviem ho nájsť a v tom vidím Maja Smetanu ako si obzerá svoj štand. trošku sme podebatovali o jeho i mojom mieste. Vedel som, že Majo ide na plné obrátky a ja nesmiem posledné kolo podceniť. Nachádzam rybára ktorému mám rozhodovať. Úplná pohodička. Zase neviem jeho meno. Zaujal ma však jeho pohodový prístup. Ležal v tráve a kochal sa prírodou. Steblo trávy v jeho ústach naznačovalo veľkú pohodu. Sledujem svoje hodinky, ktoré sa tento krát ukľudnili a prinášali mi to podstatné a to koľko je hodín. Odpískané a je čas ísť na vodu. Steblo trávy v ústach sa jemne zavlnilo a jemne hlasným “pf” odpálilo pretek. Po hodinke to kolegu prestalo baviť a opäť končíme v polohe ležiaceho strelca na brehu rieky Kysuca. Ukončil to skôr a ja som mal zrazu more času na obhliadku svojho nasledujúceho lovného miesta. 

Veľká radosť z tretieho miesta na Kysuckej muške

Majova veľká radosť z tretieho miesta na Kysuckej muške

B6 moje lovné super miesto

V kľude som si ho prešiel, zistil koľko chytených rýb má chalan z Ružomberka, kde je aká voda a podobne. Vedel som, že nebudem chytať na nymfu. Gro toho miesta bolo na mokrú mušku, suchú mušku, poťažmo strímra. Idem do auta a pripravujem si dva prúty. Suchú mušku a prosím pekne mokrú mušku s troma muchami. Naťahujem silon a dochádza prvá špuľka. Hľadám druhú špuľku a tá po dvoch metroch dochádza tiež. Tak toto ma jemne povedané nahnevalo a pekne rozhodilo. Nejak som to ale nakoniec dal. Prešľapujem na brehu asi v strede svojho úseku a sledujem vodnú hladinu. Hlavne ma zaujímala druhá strana, kde predošlí lovec moc nechytal. Voda cca 50 cm. Nič som na hladine nevnímal a tak pokladám suchú mušku a beriem mokré kde na konci uväzujem mušku s oceľovou hlavičkou. Chcel som aby to na hladine cinkalo a ponorilo celú zostavu. Je to tu a ideme na to. 

Ivan Martiška - radosť z druhého miesta Kysucká muška

Ivan Martiška – radosť z druhého miesta Kysucká muška.

Rozťahujem zostavu a zisťujem, že ten nadväzec som spravil neskutočne dlhý. Nedarilo sa mi vybrať šnúru z posledného očka. Hádžem celý prút do vody a zisťujem, že sa mi to akosi pomotalo na špičke. Nasratý s tým krútim hore dole ale ani za toho… sa mi to nedarí. Bočné náväzce sa nebezpečne omotávali okolo prútu. Uf,  super nejak som to dostal cez tú špičku prútu. Prvý nástrel a do riti jedna mucha uviazla v site podberáku. Nástup na vodu skutočne k zamysleniu. No nakoniec som to dal. Po pomerne krátkom čase záber a prvý jalec. Má, nemá 20 cm? Mám ho vyniesť a vybrodzovať tak ďaleko? Vynášam a má tuším 21,5 cm. Toto bola tá ukľudňovacia ryba. Sinfonia v mojom podaní sa začala. Striedam breh na stranu kde bola hlbšia voda. Záber a ryba odpadáva po sekunde. Videl som ju a určite bola bodovaná. Približujem sa k prepadu a zase prechádzam na druhú stranu kde je menšia voda. Záber a pstruh Potočný na prúte. Pred niekoľkými dňami sme ich pustili do rieky Kysuca. V duchu si vravím, že ak ich tu nájdem pokope, čo bolo na veľkosť vody pred pár dňami nereálne, tak nebude stačiť bodovačka. Všetky ryby 5 metrov od prepadu som prácne vynášal asi 30 metrov proti prúdu. Nikde inde sa nedalo vybrodiť. Moje stehná pociťovali známku únavy. Hovorím si, že ešte raz zájdem k tomu prepadu a potom pôjdem už od začiatku štandu. Tak som tam teda posledný krát nabehol a vtom záber a jalec jak ruka. Hamížne som pomyslel na obraz o najväčšiu rybu. Z jedlom rastie chuť a tak som tam nabehol ešte pár krát. Následne som vybrodil pri tom prepade na breh a pri poslednom metri vo vode som dostal kŕč do lýtka. Vravím si, že ja nevybrodím. Kedysi som závodne behal a tak som vedel, čo mám robiť. Kŕč prešiel a rýchlym krokom idem za rozhodcom. Kážem mu ostať na  mieste a začínam so 4-rybami na začiatku štandu. Nabrodzujem a okamžite chytám jalca. Schádzam zase asi 30 metrov po prúde v strede toku k rozhodcovi. Potom po brehu zase behom na vrch štandu a ďalšia ryba. Celkovo som chytil 6-rýb. 

Na štábe kde CORTone už rátal bodovačky

Prvá otázka od CORTona ešte s veselým úsmevom na perách “No koľko si dal rýb?” “Šesť rýb” “Čože? Ukáž sem tu bodovačku” Moju bodovačku dal na kopu a že som ho konečne porazil, ale že sa ešte pozrie na tú bodovačku, či je všetko OK. Potom mi kázal rátať bodovačky a dal mi zrovna tú kopu kde bola tá moja. Začal som rátať a vtom sa ozve. “No hádam si nebudeš rátať tú svoju a zobral mi ju. Položil ju na kopu a kázal pokračovať v rátaní. “Čo nerátaš?” “Už mám” “Však tu sú ešte neporátané” a zase mi dal tú kopu kde bola tá moja. No a potom prišiel Kristián a bolo veselo. 

Záver rybárskej slohovej práce

Ak ste to dostali až sem, tak som to napísal dobre. Chalani konečne to prišlo. Mne samozrejme vôbec nejde o robenie výsledku za každú cenu. Iste idem do toho, aby som uspel, ale hlavné je stretnúť a vidieť známe tváre. Zoberte si, že tam chodia ľudia, ktorí namaľujú obraz na toto podujatie! Veď to je neskutočné! Kysucká muška je nádherný pretek, kde chodia výnimoční ľudia. No a na úplný záver Vás chcem pozvať na nový web www.srzkysuca.sk. Bodaj by ste sa všetci zaregistrovali, lebo Vás tam chcem mať. Ono ruku na srdce. Ak chcem mať sponzorov, tak ich musíme niekde odprezentovať.

Sponzori a ľudia, čo pomáhajú pri podujatí Kysucká muška

  • Ján Ballay – muškársky prút z vlastnej produkcie pre podujatie Kysucká muška
  • Peter Bugáň, Peter Kubinec, Miro Petrek, Adam Andráško, Peter Held

Celá fotogaléria z podujatia 16. ročník Kysucká muška

Video z podujatia 16. ročník Kysucká muška

Cena rybárskeho portálu srzkysuca.sk jednoznačne patrí najmladšiemu muškárovi – Samko Michalík extrémne brodenie a jalec

Výsledky v PDF súbore

Ivan Martiška.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore