Lúry

Home » Lúry
5/5 - (1 vote)

Skoré jarné ráno sa vyberám k vode, ponad ktorú sa rozprestiera hmla. Prichádza príprava montáže, prvé hody, razantnejšie sťahovanie, zrazu úder a rýchle priseknutie potiahnutím šnúry. Čas sa zrazu zastaví a hladina sa otvorí, rázom z nej vyskočí duhák a nasleduje razantný výpad a zdolávanie. Áno, myslíte na to isté, v tomto článku budem hovoriť čo to o lurách.

Odkiaľ prišli Lúry?

Názov lura nám priniesli anglickí muškári, o ktorých je známe, že obľubujú jazerné muškárenie. Zo začiatku sa pod lurami rozumeli len fantastické vzory mušiek určené pre pstruhy stojatých vôd, v ktorých je u nás často početne zastúpený pstruh dúhový. V súčasnosti táto skupina mušiek označuje omnoho širšiu skupinu mušiek, často imitujúce malé rybičky, pijavice, či väčšie druhy hmyzu.

Pstruh Dúhový chytený na Lúru

Vo všeobecnosti sa dá o lurách povedať, že ich viazanie je málo náročné, preto si s nimi poradia aj úplní začiatočníci. Pred tým, ako prejdem k samotným vzorom a spôsobu lovu s nimi, spomeniem výbavu, ktorú na lov s lurami používam ja.

Vybavenie na lov s Lúrami

Používam prúty s rýchlou akciou v 10 stopách v AFTME 6/7 a 7. Odporúčania iných muškárov hovoria často o tvrdších prútoch až po AFTMU 9, mne sa však už moja 8 zdala príliš tvrdá. Pokiaľ nefúkal silný vietor, až zbytočne tvrdá, preto ju využívam minimálne. Navijáky používam prislúchajúce k prútom so širšou cievkou, s dostatočným množstvom podkladu. Čo sa týka šnúr, používam šnúry typu WF a to plávajúcu, intermediálnu, pomaly a veľmi rýchlo potápavú. Samotný koncový nadväzec robím v hrúbke 0,18 – 0,24 v závislosti od veľkosti rýb, prikalenia vody a podobne. K nadväzcu ešte spomeniem, že ho robím asi tri metre dlhý s jedným nadväzcom asi v strede. Teda chytám na dve lury.

Vzory lúr

Samotné vzory lúr, ako už som vyššie spomenul, sú na viazanie často nenáročné a viažem ich vo veľkostiach od 2 po 14. Mušky, ktoré tu predstavím sú inšpirované knihami, časopismi, ale aj priamo lurami, čo som videl v krabičkách kolegov muškárov, alebo lurami nájdenými po brehoch jazier od iných muškárov. V neposlednej rade výtvorom mojej fantázie, ktorej sa pri lurách medze nekladú.

Lúry z peria marabu – čierne

Ako prvú kategóriu spomeniem lury, ktorých hlavným prvkom je perie marabu. Tu sa vo viazaní využívajú dva hlavné spôsoby uchytenia marabu, ktoré sa často kombinujú. Prvým je uchytiť marabu ako chvostík a druhým uchytiť marabu ako monokrídlo. Ďalšou súčasťou týchto mušiek môže byť olovená záťaž, ktorú sa snažím kvôli lákavému pohybu dávať do prednej časti lury. Osobne mušky radšej nezaťažujem, alebo len minimálne, poprípade používam koráliky a činkové (retiazkové) oči. Telíčka týchto mušiek možno spraviť za pomoci rôznych lametiek, šeniliek a dabingov.

Fluo zelená čierna Lúra

Začnem predstavením čiernych lúr a postupne prejdem cez ostatné farby až k bielym. Ako prvú a medzi jazernými muškármi dobre známu spomeniem luru s názvom Viva.

Čierna lúra Viva
Lúra Viva

Jej hlavnými znakmi sú fluozelený tag, telíčko z čiernej šenilky, často krúžkované striebornou lametkou a monokrídlo z čierneho marabu. Najväčšie úspechy som s ňou mal v chladnejších jarných dňoch. Sťahujem ju pomalými osmičkami na pomaly potápajúcej šnúre v blízkosti dna. Kombinácia farieb fluozelenej a čiernej sa využíva u ďalších dvoch podobných lúr,

ktoré sú mnohými označované ako Montana. Skutočnosť je však taká, že tieto lury sú len odvodené od mušky s názvom Montana, ktorou je jazerná nymfa, imitujúca pošvatku. Viažem ich s čiernym marabu chvostíkom, telíčkom z čierneho zajačieho dabingu, hlavičku u jednej tvorí zlatý korálik a golierik z fluozeleného spectra dabingu, u druhej iba spectra dabing. Možno ich tak isto viazať aj so šenylkami. Týmto lurám sa však nedá ubrať ich celoročná účinnosť. Na jar som s nimi slávil úspech v čistej vode na ochytanejšie ryby. Sťahujem ich vtedy pomalšie na pomaly potápavej šnúre. Počas leta v prikalenej vode, podobným spôsobom. Na jeseň ich zvyknem sťahovať veľmi rýchlo pod hladinou na intermediálnej šnúre a potočáky aj dúhaky ich agresívne napádajú. Poslednú luru využívajúcu túto farebnú kombináciu, používam buď na čerstvo vysadené dúhaky, alebo do kalnej vody. Sťahujem ju na pomaly potápavej alebo intermediálnej šnúre po cca 20cm ťahoch s malou pauzou.

Lúra na čerstvo vysadené duháky alebo do kalnej vody.
Lúra na čerstvo vysadené duháky alebo do kalnej vody.

Viažem ju podobne s čiernym chvostom z marabu, telíčkom z fluozelenej šenylky a zlatým korálikom. Podobné využitie má aj rovnaká lura s telíčkom z červenej šenylky.

Pomiešaný chvostík

Ďalšou mojou obľúbenou muškou je celoročná lura, ktorá má chvostík z pomiešaného čierneho a žltého marabu s pár vlasmi crystal hair, čiernym telíčkom zo zajačieho dabingu, ktoré krúžkujem bielym kosierikom kohúta a medeným drôtikom, ako hlavičku má zlatý korálik.

Celoročná lúra
Celoročná lúra

Na túto mušku už som pochytal ryby snáď na všetky typy šnúr, všetkými spôsobmi sťahovania, za rôznych poveternostných podmienok. Treba si vyskúšať, komu čo vyhovuje, ja osobne ju asi najčastejšie vodím pomaly na intermediálnej šnúre.

Činkové oči

V posledných rokoch si ma viac a viac získavajú lury s činkovými očami a tak aj medzi tmavé lury zaradím jednu letnú.

Tmavá lúra s činkovými očami
Tmavá lúra s činkovými očami – Letný zabiják

Chvostík opäť čierne marabu, telíčko čierny spectra dabing krúžkovaný oranžovým CDC pierkom, spomenuté retiazkové oči a máme skutočného letného zabijaka. Chytám s ňou na intermediálnej šnúre veľmi pomalým sťahovaním tak, že sa posúvam po brehu jazera a každých cca 10m pár krát hodím a idem ďalej. Veľmi dobrou letnou kombináciou je aj kombinácia čiernej a červenej.

Červeno čierna kombinácia lúry
Červeno čierna kombinácia lúry

Luru, ktorú v týchto farbách viažem ja, sťahujem pomalými osmičkami v rôznych hĺbkach. Viazanie je jednoduché na chvost červené marabu, telíčko čierny dabing a zlatý korálik. Ako ste si všimli lury s čiernou farbou majú silné zastúpenie v krabičkách na jazero a nemožno ich tu opísať úplne všetky.

Fantastické tiež aj atraktorové farebné prevedenia lúr

Prejdem teda ku ďalším farbám, ktoré možno označiť skôr za fantastické vyvolávajúce v rybách pozornosť alebo agresivitu. Tieto lury sú tiež nazývané ako atraktorové, nakoľko sa často používajú na vzbudenie pozornosti rýb. Lura sa umiestni na vrchný príves a keď ju ryba zaregistruje, potom útočí na prirodzenejšie vyzerajúcu luru nasledujúcu za ňou, napríklad čiernu. Ďalšie využitie týchto lúr je priamo na lov čerstvo vysadených pstruhov dúhových. Hlavnými farbami týchto lúr sú oranžová, žltá, ružová, fialová, fluozelená.

Fialová farba lúr

Ako prvé uvediem dve lury s využitím fialovej farby, nakoľko je táto farba rybami spoľahlivo braná nielen po vysadení, ale aj v zamračenom počasí. Vediem ich buď agresívne a rýchlo, alebo pomalými osmičkami. Používam pri nich hlavne rýchlo a pomaly potápavé šnúry, výnimočne intermediálnu.

Fialová lúra
Fialová lúra
Fialová lúra
Fialová lúra

Opíšem len viazanie zložitejšej. Ako hlavičku má ružový korálik, telíčko má z fialového gleamy dabingu krúžkovaného ružovofialovým kosierikom a zlatou niťou a chvostík zo šedého marabu s pár lametkami.

Oranžová farba

Inou farbou, ktorú ryby berú nielen po vysadení, ale aj v lete a na jeseň je oranžová. Táto farba oklame aj skúsené ryby a lura ktorú uvádzam je asi mojou najobľúbenejšou vôbec.

Oranžová lúra
Oranžová lúra

Má oranžový chvostík z marabu, telíčko z oranžového spectra dabingu a zlatý korálik ako hlavičku. Čo sa samotného lovu týka, spomeniem snáď len toľko, že ju mám na vrchnom prívese. Chytám s ňou pomaly aj rýchlo, pri dne aj pod hladinou, ráno, cez deň, či večer. Skrátka je to moja istota, ktorá ma veľakrát už zachránila od neúspechu.

Ružová farba

Ako ďalšie lury divokých farieb spomeniem ružovú

viazanú s rúžovým chvostíkom, telíčkom z ružového spectra dabingu krúžkované striebornou lametkou, rúžovo bielu viazanú s rúžovým korálikom, bielym chvostom a telíčkom z ružového spectra dabingu a bielo červenú viazanú s bielym chvostíkom z marabu, telíčkom z bieleho dabingu, golierik z červeného kosierika z kohúta a ako hlavičku červený korálik.

Všetky tieto tri lury používam na začiatku sezóny na vysadené duháky. To, v akej hĺbke a ako ich sťahovať je ťažko opísať, raz ich ťahám pomaly, inokedy čo najrýchlejšie, treba si skúsiť, čo aktuálne rybám vyhovuje. Podobne je to aj s inými atraktorovými lurami, čerstvo vysadené duháky skrátka treba skúšať.

Pirodzená farba Lúr

Hnedá – škoricová farba

Po atraktorových lurách prejdem k pár vzorom lúr prirodzených farieb. Jednou takou farbou je hnedá, alebo skôr škoricová. Tieto lury sa tiež zvyknú nazývať lury na takzvané druhé kolo. Je tomu tak preto, že najúspešnejšie sú práve v čase keď už vysadené ryby prekukli atraktorové lury a začínajú sa sústrediť na prirodzenejšiu potravu. Tento fakt ale neuberá týmto lurám úspešnosť aj počas leta a na jeseň. Väčšinou ich sťahujem pomaly na intermediálnej alebo pomaly potápavej šnúre. Vzor, ktorý uvádzam má ako hlavičku čierny korálik, telíčko z hnedého spectra dabingu a chvostík škoricové marabu.

Hnedo-škoricová lúra
Hnedo-škoricová lúra

Zelená farba

Ďalšou prirodzenou farbou, ktorú používam je zelená. Lura, ktorú v zelenej viažem, má zelený chvostík z marabu, telíčko zo zelenej šenylky a zlatú hlavičku.

Zelená llúra
Zelená lúra

Sťahujem ju pomaličky na intermediálnej alebo pomaly potápavej šnúre. Asi najúspešnejšia je v lete, no často je úspešná aj v septembri.

Biela farba

Poslednou veľmi dôležitou farbou lúr, ktoré používam, je biela. Tieto lury vodím väčšinou na plávajúcej alebo intermediálnej šnúre vo vrchných partiách vody. Osvedčili sa mi od jari až po jeseň v slnečnejších dňoch a hlavne čistej vode. Vediem ich buď úplne pomaly, alebo úplne rýchlo. Zo vzorov spomeniem dve najpoužívanejšie. Prvá má biely chvostík, telíčko z bieleho zajaca, golierik zo zeleného spectra dabingu a zlatú hlavičku.

Biela lúra so zeleným golierikom
Biela lúra so zeleným golierikom

Druhá je trošku zložitejšia. Má chvostík z bieleho marabu, telíčko z bieleho uv ice dabingu krúžkované prírodným CDC pierkom a činkové oči, golierik je nadabovaný červeným spectra dabingom.

Biela lúra s činkovými očami a červeným golierikom
Biela lúra s činkovými očami a červeným golierikom

Lúra s využitím polycelónu

Ako ďalšiu kategóriu, môžeme označiť lury využívajúce polycelón, či už vo forme valčekov alebo pásikov. Prvú skupinu tejto kategórie reprezentujú imitácie poteru na lov na a tesne pod hladinou. Druhou skupinou sú jazernými muškármi dobre známe booby, tiež nazývané bobiny, či bobiky.

Telíčko s polycelónu

Z prvej skupiny by som uviedol dve lurky, ktoré používam. Prvá má chvostík z bieleho marabu, telíčko z polycelónového valčeka a hlavičku nadabovanú s červeným spectra dabingom s prilepenými epoxy očkami, chrbátik farbím čiernou alkoholovou fixkou.

Lúra s telíčkom s polycelónu
Lúra s telíčkom s polycelónu

Chytám s ňou na intermediálnej šnúre krátkymi prískokmi a pauzami popod hladinou. Ďalšou je lurka s chvostíkom z pár vlasov crystal hair, telíčkom z hnedého spectra dabingu, cez ktoré je preložený poly celónový pásik.

Lúra napodobňujúca poter
Lúra napodobňujúca poter

Túto lurku používam, keď je vidieť pstruhy, ako napádajú poter pod hladinou. Chytám s ňou na plávajúcej šnúre a agresívnejším trhaním s ňou poskakujem po hladine.

Pár slóv o Booby

Opisovať jednotlivé vzory booby nemá veľký zmysel, základom je policelónový valček priviazaný pri očku háčika, často obohatený o epoxy oči, telíčko je buď z dabingov, alebo šenyliek a majú buď chvostík, alebo monokrídlo z marabu, poprípade oboje. Asi najčastejšími farbami, v ktorých sa booby viažu je čierna, biela, žltá, oranžová. Osobne som na ne pochytal najviac rýb na jar s výnimkou bielej. Chytám s nimi na rýchlo potápavej šnúre na nadväzci cca meter dlhom. Sťahujem až po vyklesaní šnúry a to pomaly, často aj s dlhšími pauzami. Čo sa bielej booby týka, tá sa dá použiť aj v lete a na jeseň na plávajúcej či intermediálnej šnúre na lov pod hladinou, kedy sa dá u plávajúcej šnúry obohatiť o dva pakomáre na prívesy, čo sa nazýva lov na „prádelnú“ šnúru, nakoľko prívesné pakoše visia medzi booby a plávajúcou šnúrou.

Čierny Booby
Čierny Booby

Sparklery

Na Slovensku menej rozšírenou kategóriou lúr sú takzvané sparklery. Vo všeobecnosti ide o lury, ktoré majú buď chvostík, alebo monokrídlo, prípadne obe viazané z lametiek. Opäť sa nimi dá chytať rôznymi spôsobmi, závisiacich od farieb ktoré na ich vytvorenie použijeme. Podobne ako u lúr z marabu, dajú sa naviazať v rôznych provokujúcich farbách, s ktorými chytávam podobne ako u atraktorových lúr. Teda buď na vysadené duhaky, alebo ako atraktor. Dajú sa však naviazať aj v prirodzenejších farbách, kedy sa s nimi dajú imitovať drobné rybky na lov popod hladinou. Prvé dva vzory, ktoré uvádzam používam v jarných mesiacoch na prívese. Sťahujem ich na potapavých šnúrach rýchlejším vedením.

Tretím vzorom sa snažím imitovať malé rybky, osvedčil sa mi celoročne. Chytám s ním prevažne na intermediálnej šnúre.

U sparklerov musím ale priznať, že nie som ich radikálnym zástancom, aj keď vedia prekvapiť.

Bloby

Ako poslednú a zároveň asi najmladšiu kategóriu lúr by som rád predstavil bloby. S týmito muškami som sa po prvýkrát stretol pri love kaprov, keď som sa pokúšal naviazať peľ z vŕby a topoľa, ktorý kapry s obľubou zbierali v jarných mesiacoch. Postupom času sa tieto mušky stali celoročnou súčasťou mojej kaprovej krabičky. To čo som vlastne používal som ani netušil a keď som raz na jar chytal pstruhy na jazere, nedalo mi neskúsiť ich a o ich účinnosti už nebolo pochýb.

Spôsob sťahovania Blobov pri chytaní

Asi typickým a najčastejším spôsobom lovu pstruhov na bloby treba spomenúť veľmi rýchle sťahovanie ponad dnom na rýchlo potápavých šnúrach. Na tieto mušky už som však pochytal ryby aj na intermediálke počas leta, kedy som ich naopak viedol pomalším súvislým ťahom, tento spôsob sťahovania vykonávam asi tak, že si prút vložím pod plece a oboma rukami na striedačku priťahujem šnúru, čím sa dá imitovať pomalé navíjanie ako pri prívlači. Daný spôsob sťahovania sa dá použiť aj u iných už spomínaných lúr, poprípade aj pri nymfe, či mokrej muške, kde treba tempo výrazne spomaliť.

Viazanie Blobov

Viazanie blobov je opäť jednoduché, dajú sa viazať buď bez, ale častejšie sú s tagom rôznych farieb, ktorý možno viazať z bavlnky či trochy marabu a jeho hlavnou časťou je telíčko zo šenylky s dlhšími vlasmi. Mnou preferovanými farbami blobov na pstruhy sú čierna, biela, žltá a červená používajú sa ale v rôznych farbách.

Ostatné Lúry resp. už možno Strímre

Na koniec by som rád spomenul pár lúr, ktoré už sa medzi muškármi možno radia skôr medzi strímre, no veľakrát som si s nimi na stojákoch dobre zachytal. Ako prvá je muška, ktorá sa mi osvedčila počas letných dní, keď je jasno, ale na vode sú veľké vlny. Chytám s ňou na plávajúcej šnúre s dlhým nadväzcom a na prívesoch mám mokré mušky, väčšinou soldier palmer a soldier palmer mudler. Sťahujem pomalými súvislými ťahmi cca po 30cm.

Lúra/Strímer
Lúra/Strímer

Viažem ju so zlatým korálikom, sivým záhlavím zo zajačieho dabingu, telíčko z jelenej srsti a chvostík z kúsku hnedého polypropylénu. Ďalšia dobrá letná mucha je jedna z verzií mušky nazývanej bolenia myška.

Bolenia muška
Lúra/Strimer – Bolenia muška

Okrem toho, že to je super muška na bolene, v letnom období ju s obľubou vezmú aj duháky. Viažem ju s chvostom zo srsti chvostu veveričky a telíčkom z jelenej srsti. Dobrá muška imitujúca poter a zvlášť účinná na jar je akási malá rybička z káčera.

Lúra/Strímer - Rybička z káčera
Lúra/Strímer – Rybička z káčera

Viažem ju s tagom a plutvičkou z červenej bavlnky, či pierka, telíčkom zo zlatej nite a monokrídlo robím z pár lametiek a hrudného pierka káčera. Vediem ju na pomaly potápavej alebo intermediálnej šnúre tak rýchlo, ako sa len dá s tým, že občas na chvíľku zastavím a pokračujem. Podobným spôsobom vedenia, ktorý možno aj spomaliť sa dá použiť muška nazývaná Lady of the lake alebo tiež Alexandra.

Lady of the lake - Alexandra
Lady of the lake – Alexandra

Moju verziu tejto účinnej jazernej mušky viažem s chvostíkom a plutvičkami z červených pierok papagája, telíčko viažem zo striebornej lametky a monokrídlo robím oproti pôvodným pierkam páva z lesklých pierok kohúta, nakoľko sú jemnejšie.

Epoxidové strímre

Ako posledné vzory by som spomenul epoxidové strímre, na ktoré chytávam s intermediálnou alebo pomaly potápavou šnúrou a rýchlym sťahovaním imitujem unikajúce rybky.

Epoxidové strímre
Epoxidové strímre

Zvlášť sa mi osvedčili v lete a na jeseň v oblastiach prítokov do nádrží.

Záver

Spomenúť úplne všetky vzory lúr nie je možné, nakoľko možnosti kombinovania farieb a súčasného množstva materiálov sú nevyčerpateľné. V tomto článku som sa snažil opísať základné spektrum lúr, ktoré na jazerách používam. Samozrejme nie sú rozhodne všetky, nakoľko by to bolo zbytočné. Každý, kto raz prepadne chytaniu na stojatej vode, začne viazať vlastné vzory, ktoré sa s mnou uvedenými budú poväčšine zhodovať len v drobnostiach a farbách.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore