S muškárskym prútom na zubáče III. časť

Home » S muškárskym prútom na zubáče III. časť
5/5 - (1 vote)

Nepreháňam keď tvrdím, že ani umelá návnada neimituje tak verne pohyb malej rybke ako dobre nakompovaný streamer. Ani zdobenie woblerov ani vibrovanie gumených návnad sa nepodobá pohybu malej rybky, v porovnaní s pulzovaním streameru. K tomu však potrebujeme nite, perie a syntetické materiály a ich vhodnú kombináciu. Tri najdôležitejšie základné vlastnosti streamerov sú: vhodná veľkosť, verná kópia siluety a pohyb vo vode. Len vtedy, ak sú tieto parametre správne, bude zubáč považovať našu mušku za potravu. A teraz sa na to pozrieme podrobne, akým spôsobom vieme so streamermi loviť vo rôznych vrstvách stĺpov vôd!

Na konci októbra sme sa na Dunaji pokúšali s mojím priateľom Lalim pri ideálnom stave vody. V čase keď sa vylodíme na kamennom brehu sa už zvečerieva, je úplne ticho. Postavíme sa do pozície a začneme rybačku. Ja sa pokúšam na dolnej strane, Lali si vybral hornú časť pri vtoku. Pred špičkou našej udice voda silno ťahá , muška pekne ťahá čiaru. Po niekoľkých pokusoch sa zubáč ohlási na streamer s ostrým pleskotom. Záber bol vehementný ale nepresný, ryba sa netrafila. Našťastie sa však háčik nedotkol papule ryby, takže ryba nič netuší , že ju chceme uloviť v takýchto prípadoch je veľká šanca aby ryba znovu zabrala. Lali bol v extáze, koncentrovane lovil ale úspech sa nedostavil. Nechce viac Wooly Bully. Lali sklamane opúšťa dráhu, sadne si na kameň pri brehu a začne odpočívať. Bol tam dobrý zubáč a nepodarilo sa mi ho chytiť! Mňa však neopúšťa myšlienka o úspešnom love na rybu. Uviažem si muška nazývaný Clouser . Darmo je tam väčšia olovená guľka, silné prúdenie nedovolí, aby sa muška ponorila na dno, je niekoľko centimetrov pod hladinou vody. Šnúra je už medzi kruhmi, už by som zdvihol mušku keď voda vybuchne, hlasným šplechotom sa tam šuchol zubáč. Tentoraz sa ryba trafila, po krátkom plieskaní vydvihnem z vody zubáča, ktorý má 1,5 kg. Lali sa prekvapí, nadarmo pretiahol mnohokrát dokonalú mušku v bezprostrednej blízkosti zubáča, podozrivú rybu nevedel obalamutiť. Druhý streamer, ktorý má odlišné pohybové vlastnosti však nevedel vynechať.

Zubáč na prvý náhod

Na prvý náhod

Zubáč - tesná sedemdesiatka

Tesná sedemdesiatka

Zubáč unavený lovec

Unavené jesenné farby

Na hladine vody

Ak má zubáč dravú náladu, môžeme sa tešiť , máme dobrú šancu chytiť ho. Mihanie malých rýb na hladine vody, ich plieskanie medzi nimi sú najlepšími zážitkami a znakmi tomu, že sú tu zúbače a sú aktívne, žiaľ týchto javov v dnešnej dobe je stále menej. Vtedy si vyberme takú mušku, ktorú ťaháme na hladine vody a ktorá za sebou zanecháva nádhernú čiaru v tvare písmena V. Niet napínavejšej chvíle než keď na streamer, ktorý ťahá na hladine čiaru zaútočí zubáč. Obyčajne vyvoláva vehementný záber ale často nepresný. Stalo sa i to, že zubáč, ktorý má okolo dvoch kíl sa celým telom predvedie v salte, ktoré by nezahanbilo ani šťuky. Mušku netrafil a potom som ho už viac nezvábil. Streamery, ktoré na hladine ťahajú čiaru sú charakteristické veľkou hlavou, ktoré sú vyhotovené z jelenej, srnčej, poprípade z bavlnenej srsti. Veľkou vlastnosťou týchto streamerov je , že zaktivizujú aj inak neaktívne ryby. Oplatí sa s nimi pokúšať loviť i počas úplne tichých nocí, často zvábia aj ryby, ktoré sú v hlbinách.

Night bunny diver

  1. Hook: Mustad 34007 – 3/0
  2. Thread: Danville Flymaster Plus 140 denier, Fluo red
  3. Tail: rabbit strip black
  4. Tail flash: Hedron Polar Flash, black rainbow
  5. Body: Hareline Ice Chenille, olive
  6. Collar: black marabu
  7. Head: deer hair black and blue
  8. Eyes: Prismatic 3D eyes
Night bunny diver

Charakteristická hlava tlačí pred sebou vodu, vtedy streamer ťahá za sebou čiaru

Schéma lovu na hladine vody
Vrstva na hladine vody

Vrstva pod hladinou vody

Vo veľkej väčšine prípadov – hlavne na miestach s hustou rybačkou- sa zubáč neukazuje, aj my musíme loviť hlbšie. V týchto prípadoch používam mušky typu Deceiver so základom bucktail a streamery Wooly Bully. Pretože obidve sú bez tiaže je účelné ich viazať na hrubší háčik. Vo vode sa pohybujú v priamej čiare pod hladinou vody, s ponornými šnúrami však môžeme nimi loviť aj v hlbších vodách. V prípade silného prúdenia aj tieto vyhodí prúd, pekne ťahajú čiaru na povrchu, ale tento efekt môžeme dosiahnuť i so zdvihnutou udicou – špičkou hore.

Woolly Bully

  1. Hook: Mustad 34007 – 3/0
  2. Thread: Danville Flymaster Plus 140 denier, gray
  3. Tail support: bucktail, gray
  4. Tail support flash: holographic flash, silver
  5. Sides: three pair saddle hackles, gray
  6. Belly: sparse icelandic sheep hair, white
  7. Wing: sparse icelandic sheep hair, white
  8. Wing flash: holographic flash, silver
  9. Collar: marabu, gray
  10. Head: Hareline Sculpin Wool, white and gray
  11. Eyes: Prismatic 3D eyes

Schéma lovu tesne pod hladinou
Ilustrácia: Pod hladinou vody

V rôznych hĺbkach

Mušky typu Clouser sú mnohostranne využiteľné streamery na zubáče. Je charakteristické, že pre kvôli zaťaženiu sa pretočia a háčik stojí smerom hore (bendback). Ich pohyb je jigovanie, ponárajú sa pri pustení, pri zatiahnutí sa dvíhajú, v obidvoch fázach môžeme počítať so záberom. V závislosti od sily prúdenia a vedenia môžeme ním loviť i za pomoci plávajúcou šnúrou v hĺbke 0,5-3 m, čo vyhovuje vo väčšine situácii. Clouser Minnow je verzia zhotovená z tradičného bucktailu, tuningová verzia s perami je známa pod menom Clouser half and half. Je to najuniverzálnejší streamer, nie je taký dravec, ktorý by sa nedal týmto chytiť. Jeho podstata spočíva v jednoduchosti, je vhodné ho viazať vo viacerých veľkostiach a hmotnostiach.
Úspešnosť mnohokrát závisí na tom, aby sme lovili úplne v blízkosti dna. Na tieto prípady používame Clousery s extra olovom. S týmito muškami sa už príliš neoháňajme, čo sa týka silných hodoch môže sa to ľahko skončiť zlomením udice.


Clouser half and half

  1. Hook: Mustad 34007 – 2/0
  2. Thread: Danville Flymaster Plus 140 denier, black
  3. Tail: Roman Moser Ghost fiber, dust
  4. Support flash: Hedron Polar Flash, aqua
  5. Sides: two pair saddle hackles, blue
  6. Wing: bucktail, black
  7. Eye: Wapsi Dumbbell Eyes large, yellow
  8. Coating: epoxi

Kohútie perie na chvoste vytvára neodolateľnú turbulenciu. Zuby zubáča pretrhnú bucktail, preto je dobré viazanie pretrieť s epoxim, tým sa náš streamer stáva mimoriadne odolným. Streamery sa jednoducho a ľahko dajú uviazať, nebojme sa ich vpustiť do väčších hĺbok.

Strímer Clouser

Clousery majú výnimočnú siluetu

Zaťažený strímer

Ak chceme loviť naozaj hlboko používajme na háčik olovo

Spôsob lovu so zaťaženým strímrom
Ilustrácia: Rybačka so zaťaženou muškou

Podstata je veľkosť?

Pri streameroch sa v prvom rade pokúšame imitovať belice, v dunajských podmienkach sú obľúbenou potravou zubáčov. Ich veľkosť nastavuje k veľkosti malých rybiek ktoré sa vyskytujú na danej lokalite kde lovíme, tú istú mušku môžeme uviazať vo viacerých veľkostiach (6-12cm). Veľkosť a silueta sú dva najdôležitejšie faktory, ktoré sú pri porovnávaní vlastností streamerov a to nie je inak ani v prípade zubáčov. Viackrát sa stalo, že výmena veľkosti priniesla úspech.

Materiály – hojnosť výberu

Muškárenie na zubáčov je vhodným terénom pre pokusných rybárov. Môžeme sa s odvahou odtrhnúť od osvedčených streamerov a môžeme vytvoriť kreácie, vlastné modely. Kohútie perie so svojou zvláštnou vibráciou je dokonalým výberom na chvost, aj tvrdšie nite bucktailu sa preberú vo vode. Úplne jemné pulzovanie môžeme dosiahnuť s marabu perím ale zubáč obľubuje aj dynamické vlnenie zajačej srsti. Jednoducho môžeme pracovať so srsťou islandskej ovce (icelandic sheep), vo vode sa pohybuje veľmi pekne. Ja sám používam len zriedkakedy syntetický materiál v streameroch pre zubáčov. S rôznymi flasch materiálmi vieme do výzoru vniesť blýskanie, čím môžeme zvýšiť ich úspešnosť. Pri viazaní mušiek je všeobecným pravidlom, že menej je viac. To množstvo materiálu, ktoré chceme použiť kľudne znížme o polovicu.
Najdôležitejšia je viera! Musíme veriť tomu, že naša muška bude fungovať, preto z času na čas si urobme čas na to, aby sme študovali jej pohyb.,

Použitý háčik musí byť čo najostrejší! Pretože na kameňoch sa ľahko zlomí hrot háčika preto tento z času na čas preverujme. Dobrý zubáč na háčiku je zriedkavým hosťom, nedajme mu šancu, aby nám unikol! Obyčajne každú rybu lovím háčikom bez protihrotu , háčik sa lepšie zarezáva, je ľahko vyberateľným, zanecháva minimálnu ranu. Smelo môžeme vyhotovovať streameri s použitím háčikmi bez protihrotu na zubáče, nemusíme sa obávať, že kvôli tomuto prídeme o rybu.

Niekoľko myšlienok o farbách

Pri nočnej rybačke majú farbu druhotnú dôležitosť, môže fungovať kombinácia hociktorých farieb. Mojou obľúbenou farebnou kombináciou je chartreuse /biela, modrá/biela, sivá/biela a žltá/biela, všetky majú úspech. Akokoľvek je prekvapivé ale zubáč v noci vidí lepšie tmavé farby. Vysvetlenie je jednoduché. Pozadie oblohy je obyčajne svetlejšie ako vodné prostredie pod vodou. Pretože zubáč útočí zdola tmavý streamer sa viac vyníma z okolia, má silnejší kontrast. Pri nočnom love na ostrieža a pstruha sa používajú čierne a modré mušky. Najosvedčenejšou kombináciou pre mňa je čierna/modrá, nateraz je v mojej krabici číslom jedna. Viackrát sa prihodilo, že pri streameroch, ktoré majú takú istú veľkosť a typ ignoroval streamer svetlej farby, streamer tmavej farby však hneď zabral. Je vhodné osvedčené mušky viazať vo viacerých veľkostiach a farbách a naplniť nimi svoje krabice!

 Bartha Péter

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore