Rybolov v Nórsku

Home » Rybolov v Nórsku
4.5/5 - (2 votes)

Lovili sme Halibuta v Trondhaimskom fjorde, no Halibut, ten si húta, že k nám nepôjde. Nezabral nám Morský čert, chytila sa treska, no veď sme vám hovorili, že nám pôjde dneska…“ Toto je refrén pesničky Nórskych morských vlkov, firmy, ktorá nás sprevádzala na rybačke v Nórsku. Sprievodca Karol nás osobne zasvecoval do tajov morskej, rybačky, vodil nás na „horúce“ miesta a ukazoval a poučoval nás v technike a taktike lovu rýb v Nórsku v Trondhajmskom fjorde.

Na prvú Nórsku rybačku určite zo sprievodcom.

Karol a jeho Treska obecná
Treska obecná

Páčila sa mi jeho osobná angažovanosť, pretože sme boli v Nórsku prvý krát a pomohlo nám, že nás okamžite zorientoval a ušetril nám čas. Myslím si, že takúto službu osobného sprievodcu by rado využilo mnoho rybárov, ktorí sa dostanú do Nórska a musia sa začať učiť na vlastných poznatkoch a chybách. Osobne doporučujem minimálne na prvú návštevu Nórska využiť takéto služby.

Aké techniky lovu sme použili v Nórsku

Našim cieľom bolo okrem zasväcovania sa do tradičnej ťažkej multiplikátorovej rybačky, vyskúšať v Nórsku takmer exotické techiky – muškárenie a ľahkú prívlač. Isteže, neodolali sme si vyskúšať aj ťažké pilkrovanie v 150 m hĺbkach, kde sme nachytali obrovské tresky (najväčšia treska čierna mala 9,5 kg), vyskúšali sme úspešne aj lov mieňov v 300 m hĺbke, kde za jednu rybačku sme nachytali 4 pekných mieňov, pričom najväčší mal cez 150 cm a vážil 22 kg. No najviac sme sa venovali muškáreniu a ľahkej prívlači.
Pod ľahkou prívlačou na mori rozumiem prút do 40 g. Skôr, ako rozoberiem tému muškárenia a prívlači v Nórsku, by som sa chcel povenovať podmienkam, ktoré sú rozhodujúce pre úspešnú rybačku.

Migrácia rýb a pohyb morských prúdov.

Je veľmi dôležité vedieť niečo o migráciách rýb a pohybe morských prúdov. Tieto faktory sú limitujúce pre zvolenie správnej taktiky. Keďže sme boli v Trondhajmskom fjorde tak nasledovné informácie platia pre tento fjord, pretože je možné, že inde sa ryby správajú inak.

  1. V tomto fjorde platí, ža ako prvé sa objavia matečné tresky obecné (to je v zime, kedy sa vytierajú a ostávajú vo fjorde do apríla). Následne za nimi prichádzajú v apríli až v máji slede, s ktorými prichádzajú aj tresky tmavé, ktoré sa hlavne živia sleďmi. Spolu so sleďmi ostávajú vo fjorde až do neskorej jesene.
  2. Na jar (marec, apríl) je najväčšia pravdepodobnosť chytenia halibuta, ktorý sa chodí kŕmiť ikrami tresky obecnej.
  3. Celoročne môžete chytať miene, tresky polak a menšie tresky obecné, ktoré do 6.roka života ostávajú vo fjorde.
  4. V letnom období prichádzajú do fordu aj makrely – úžasne bojovné ryby, na ktoré sa pri muškárení oplatí zamerať.

Príliv a odliv základ úspešnej rybačky v Nórsku.

Druhým dôležitým faktorom úspešnej rybačky je príliv a odliv a rozdiel medzi prílivom a odlivom v cm. Čím väčší rozdiel, tým väčšia pravdepodobnosť príchodu veľkých tresiek z otvoreného mora do fjordu. Pri znalosti týchto základných pravidiel si môžete následne vybrať techniku a taktiku lovu. O prílivoch a odlivoch, ako aj rýchlosti vetra sa dozviete v každom kempe.

Pozor na silný vietor.

28 Rybolov v Norsko

Určite nepodceňujte vietor nad 6m/sek, pri ktorom je nebezpečné vôbec vyplávať na more. Nepríjemné vlny a rýchlosť unášania z lovného miesta vám bude sťažovať lov.
V každom prípade vám však odporúčam zobrať si na more plávajúci oblek, ktorý vás nielen dobre chráni pred vetrom pri presunoch člnmi, ale v prípade pádu do mora vás spoľahlivo udrží na vode, pričom vám výrazne predĺži aj čas prežitia pred podchladením.
Na konci turnusu sme otestovali naše plávajúce oblečenie od AbuGarcia, ktoré nás spoľahlivo držalo nad vodou.

Čas odlivu.

My sme sa špecializovali skôr na čas odlivu, ktorý trvá 6 hod. a v priebehu dňa je 2x. Vzhľadom na to, že sme boli v Trondhajmskom fjorde v čase polárneho dňa, mohli sme sa vybrať na ryby kedykoľvek. Dokonca nočné hodiny boli lepšie, pretože nepražilo tak slnko.
Pre muškárenie sme vyhľadávali hĺbky od 3 m do 15 m, hlavne v okolí bójek vyznačujúcich lodné trasy a plytčiny. Tresky tmavé sa zdržiavali skôr v stĺpci od 5 m do 10 m (v hlbších vodách samozrejme nižšie). Pri západe slnka však slede vyplávali na hladinu a za nimi sa zdvihli aj tresky tmavé. To bol najlepší čas na lov s muškárkou.

Vybavenie na morský rybolov.

Ľahká prívlač.

Čo sa týka ľahkej prívlači, používali sme prúty Berkley Skeletor 15-40 g, 240 a 270 cm dlhé, navijáky na lov v sladkej a slanej vode – Penn Sargus 4000 a Abu Garcia 702 a 704. Šnúry sme používali Spiderwire, Stren Microfuse, FireLine a ako novinku sme s úspechom testovali FireLine Braid všetko od 0,12 mm do 0,17 mm. Extrémom bol Maťo, ktorý s úspechom používal prút Berkley Skeletor 7-28 g a 0,12 mm FireLine. Pri love z brehu sa mu darilo nahadzovať absolútne najďalej. Môžem povedať, že napriek jemnosti prútu nestratil ane jednu väčšiu rybu a dokázal zdolať aj 80 cm ryby.

Stredná prívlač.

Na strednú prívlač od 40 m do 80 m sme používali prúty Penn 40-60 g 300 cm dlhé a s veľkým úspechom sme v hĺbkach 80-100 m nahrádzali multiplikátorové zostavy prútmi Fenwick 80-160 g. V tejto hĺbke sme používali navijáky Penn Sargus 4000 a 5000, alebo Abu Garcia 704 a 706. Šnúry sme používali od tých istých výrobcov ako na ľahkú prívlač len v priemere od 0,17 mm do 0,22 mm. Pri ľahkej prívlači sme hľadali hrany a hĺbky od 10 m do 40 m. Strednú prívlač sme používali pri hĺbkach od 40m do 100 m. Nad 100 m bolo už lepšie vymeniť náčinie za multiplikátorové zostavy. Najlepšie sa osvedčílo sťahovanie od menšej hĺbky do väčšej podobne ako pri love zubáčov na hranách, alebo driftovanie nad hranou, čo bolo však náročné hlavne na manipuláciu s člnom a udržiavaním člna nad hranou.

Morské muškárenie.

Používali sme prút SAGE Xi 9 Aftma s potápavou šnúrou 7/8 (17,78 cm/sek.) Airflo Sixth Sense, alebo podvečer s intermediálnou šnúrou s rýchhlou intermedialnou šnúrou Airflo, naviják SAGE 3500 D na morský rybolov, fluokarbonový silon Airflo G3 o priemere 30 mm a viac. Ako nástrahy sme používali výlučne streamre. Jano Bartko používal vlastné vzory, ktoré mu úspešne fungujú pri love ostriežov a zubáčov na Slovensku. Ja som používal špeciálne morské vzory, ktoré som z úspechom používal na rybačkách v Indickom oceáne.

Farba nástrah.

Najlepšie fungovali farby bielo-modré, strieborno-modré ale úplne najlepšie streamre, ktoré boli úplne orandžové, alebo mali boli kombinované s orandžovou a bielou.

Aké druhy rýb sme chytali a kde?

Absolútne najčastejšie chytenou rybou bola treska tmavá, ktoré sme chytali takmer stále ako doublety, v oblastiach zarastených trávou sme nachytali pekné tresky polak, a v menších vodách do 7 m sme chytili aj tresky obecné, alebo jednoškvrnné. Fantasticky bol však lov makrel. Tie nám najlepšie brali podvečer, keď slede stúpali k hladine. Zaberali tesne pod hladinou, alebo pri dopade streamra na hladinu. Myslím si, že najlepšie na lov makrel je mať intermediálnu šnúru, alebo možno aj plávajúcu (tú sme zo sebou nemali) a rýchlo sťahovať nástrahu. Janovi sa podaril párkrát aj úlovok dvoch makrel naraz a to sa riadne zapotil kým ich vytiahol. Úžasné na makrele je jej bojovnosť a nepoddajnosť. Ešte aj na hladine, keď len trochu zacíti pod chvostom vodu, dokáže sa neuveriteľne naštartovať a vyraziť s intenzitou a silou, ako keby ste ju dovtedy vôbec nezdolávali. Je to aj na pohľad nádherne zfarbená ryba, valcovitého tvaru a s tenkým, nesmierne silným chvostom.
Na muškárku sme lovili ryby od 30 cm do 70 cm. Tresky tmavé bývali menšie, tresky polak bývali skôr väčšie a neuveriteľne silné v ťahu. Makrely boli takmer identicky veľké od 40 cm do 45 cm. Veľa veľkých rýb nám odtrhlo, pretože zo začiatku sme používali fluocarbony od 0,22 mm, čo sa ukázalo ako absolútne nedostačujúce pre zdolanie väčšej ryby. Mnohokrát sme mali ryby, ktoré sme buď nevedeli muškárkou zdvihnúť k hladine, alebo nedokázali sme zastaviť ich ťah. Nakoniec sme začali používať fluocarbony o priemere 0,30 mm, ktoré boli kompromisom medzi našou predstavou šetrného lovu a bojovnosťou a silou rýb.

Pri akom vedení nástrahy prichádzal najčastejšie záber?

Zaujímavosťou lovu bolo, že tresky tmavé zaberali skôr pri prepadávaní šnúry dole a pri vyťahovaní šnúry smerom hore, alebo prerušení ťahania. Pri zdolávaní pri vyťahovaní ryby z hĺbky sa pod loďou takmer zakaždým zavesila druhá treska a boj začal od začiatku. Tento jav sa nám potvrdil aj pri prívlači, kde sa najlepšie osvedčila na lov tresiek tmavých vertikálna prívlač.
Tresky polak, nádherné ryby zlatistej farby so silnou čeľusťou, postavením úst pripomínajúce naše bolene, zaberali skôr pri intenzívnejšom ťahaní po horizontálnej línii a následnom zastavení a prepadávaní streamra. Kto sa chce naozaj vyblázniť bojom a jemným zdolávaním aj veľkých rýb, tomu muškárenie naprosto doporučujem. Málokedy sa nám stalo, že by ryby streamrom pohrdli aj na miestach, kde ostatné osvedčené nástrahy naprosto fungovali. Dokonca aj pri pokusoch kombinovať ľahkú prívlač závesným streamrom vo väčších hĺbkach preukázali streamre svoju účinnosť.

Lov na dne a lov no veľkých hĺbkach.

Podľa sonaru sa najviac ryby zdržiavali pri hranách a nad prevismi hrán. Tresky obecné ako typicky dnové ryby sme chytali väčšinou pri brehových hranách, tresky tmavé bolo treba hľadať sonarom a zdržiavali sa skôr v stĺpci vody. Pod nimi sa občas zdržiavali aj tresky obecné a jednoškvrnné. V hĺbke do 40 m sme chytili aj zopár malých mieňov, ale na mori platí zásada, že čím väčšia hĺbka tým väčší mieň, preto sme miene lovili skôr v hĺbkach nad 300 m. Ostrieže červené sa nám darilo pochytať skôr v príbrežných skalných stenách od 40 m do 100 m, ale náhodne sme ich chytali aj priebežne pri love tresky obecnej pri dne. Pri driftovaní v hĺbke okolo 30-40 m sa Pištovy z bratislavskej predajni Kocka podarilo chytiť nádherného halibuta na Berkley Pulse hnedo-orandžovej farby. Ako nástrahu sme používali najčastejšie pilkre od 35 g do 150g, a nástrahy Berkley Pulse Shad a Berkley Ripple Shad s jiggovým hlavami od 30 g do 50 g na háčiku 5/0 a 6/0. Pilkre ako aj jigingy sme používali hlavne na vertikálnu prívlač, pričom v stĺpci nám zaberali hlavne tresky tmavé a pri nadvihovaní nad dnom takmer výlučne tresky obecné a jednoškvrnné. Pri vertikálnom love sme voľne spúšťali nástrahy dole a občasne sme ich zastavili, nadvihli a zas spustili. Pri dopade na dno sme plynule natočili do takmer polky vodného stĺpca a prerušovane opäť spúšťali. Zábery sa prejavovali pri voľnom prepadávaní zastavením vlasca, alebo pri prerušení prepadávania prudkým úderom do palice. Nástrahy Berkley Pulse a Ripple Shad sme s úspechom používali hlavne pri driftovaní nad hranami v 30 m až 40 m, alebo pri nahadzovaní k brehu a sťahovaní pri dne malými skokmi, presne ako pri love zubáčov. Tento spôsob bol účinný hlavne na tresky polak a tresky obecné a jednoškvrnné. Občas zabrala aj treska tmavá, väčšinou však už kapitálnych rozmerov. Nahadzovanie k brehu a následne skokové sťahovanie po dne bolo úspešné aj s pilkrami, avšak mali sme veľa vázok o dno s následným odtrhnutím pilkra. Veľmi dôležitá bola farba nástrah, kde najúspešnejšie farby boli hnedo-orandžové a pivové farby gúm (ako sme pri love zistili, takúto farbu majú malé tresky obecné), ale účinné boli aj zelené Ripple Shady s červeným chvostíkom a čierno-biele Pulse Shad. Vyslovene biele farby sa javili ako veľmi málo účinné. Pri chytaní na strednú prívlač bola najúčinnejšia zostava s koncovým strieborným pilkrom 200 g od firmy Fladen špeciálneho tvaru s rovným chrbátom a oblúkovo vypuklým bruchom, nad ktorým bola zostava 4-5 fajok (alebo papričiek, každý to nazýva ináč) rôznych farieb vzdialených necelý meter od seba. Tito fajky sú absolútna nórska špecialita, mimoriadne účinná, ktorú na mori jednoducho musíte mať. Ako som čítal články o love rýb v Nórsku, tak táto špecialita funguje poctivo úplne všade, nielen v Trondhajmskom fjorde. Pri tejto zostave sa bežne stávalo, že sa chytili ryby na všetky háčiky. Na záver by som chcel povedať, že rybačka v Nórsku nám poskytuje obrovské príležitosti si skvele zachytať na miestach s obrovským množstvom rýb. Dúfam, že týmto článkom zaujmem aj rybárov, ktorí dávajú prednosť športovému rybolovu s jemným náčiním a majú predstavu o Nórsku ako o mäsiarčine pre naplnenie mraziakov. Za náš team môžem povedať, že nám Nórsko – Trondhajmský fjord poskytol množstvo zážitkov a perfektných súbojov s krásnymi rybami, ktoré by sme si radi zopakovali.

Ďalšie video z Nórska:

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore