Vodná nádrž Bešeňová

Home » Vodná nádrž Bešeňová
5/5 - (6 votes)

K tomuto revíru už bolo napísané a povedané veľmi veľa a preto je ťažké napísať nejakú tú novinku. Admin nedá pokoj pokiaľ nebude niečo z Bešeňky zverejnené ! V takej podobe ako Bešeňku poznajú rybári dnes (CH/P) trvá len pár rokov, no za ten čas si tento revír získal rešpekt a uznanie veľa rybárov. Ja skôr začnem minulosťou, kedy to bol revír ešte v tej dobe mimo pstruhový. Ani sa mi nechce veriť, že je to už 19 rokov. Začiatky boli dosť ťažké a bolo potrebné mať dostatočnú trpezlivosť a výdrž.

Trpezlivosť pri love na VN Bešeňová

Trpezlivosť preto, že na cca. 5 vychádzok pripadal jeden záber. Ten keď sa premrhal, tak zostávali oči pre plač.
Minimum záberov bolo spôsobené predovšetkým tým,že do VN Bešeňová neboli dosádzané lososovité ryby a tie, ktoré sa tam ulovili, pochádzali s okolitých prítokov ( Ľupčianka a Malatínka). Jednalo sa čisto o pstruha potočného a jeho formu pstruha jazerného.
Priemerná veľkosť úlovku bola cca. 50 cm. Chytali sme prevažne na imitácie rybiek, ktoré sme viazali, vtedy ešte s podpultového materiálu Furabou od Romana Mosera.

Strímer imitácia rybky

Imitácia rybky

Výdrž pri love rýb na VN Bešeňová

Výdrž preto, že začiatky nahadzovania na jazere veľmi bolia, či už pri samotnom love alebo doma pri doviazaní strímrov do skoro prázdnych krabičiek. Lebo každá menšia chyba, najmä na hrádzi, sa kruto trestá ohlodaním celého náväzca.
Po niekoľkých rokoch príchadzajú do predaja U-boaty, a vtedy začali na Bešeňke, podľa mňa, najlepšie sezóny, ktoré som tam zažil.
Mali sme možnosť dokonale spoznať každú časť tohto revíru. A samozrejme dostali sme sa aj k rybám, ktoré sme dovtedy sledovali len z hrádze. Za zmienku stojí určite úlovok môjho ujka Dušana Mlynára: potočák 74cm a jazerák 76cm. Martin Poliak ulovil v tej dobe pstruha cez 80cm.
Potom nastáva zmena zákona a vyhlášky o rybárstve, zmena revírovania. Z VN Bešeňová sa stáva revír pstruhový, neskoršie upravený s režimom CHYŤ a PUSŤ. Konečne revír, kde je možnosť uloviť trofejné foto.
Zmena nastala aj v samotnom muškárení lebo je povolený lov iba z brehu. Môžem byť rád, že som mal tú možnosť a prejsť Bešeňku aj na ,,Ú-čku,,

K samotnému lovu na VN Bešeňová

VN Bešeňová rybárska mapa

Jarné mesiace

V jarných mesiacoch sú veľmi dobré miesta v koryte kanála pri prítoku Kľačianky (A), ktorá ústi tesne nad mostom v obci Vlachy. Vytvára tam piesočný chrbát, v okolí ktorého sa zdržuje väčšina rýb. Len konkrétne stanovište je veľmi ovplyvnené kolísaním hladiny.
Preto na tomto mieste využívam prevažne strímer (snímka č.2 ), ten funguje aj keď hladina doslova lieta smerom do Lipt. Mary a o pár minút späť.

Strímer na jarné obdobie

Obr. 2. – Strímer na VN Bešeňová – Obdobie jar

Ďalší dobrý flek na jar je pláž pod horou ( B ). Na tomto mieste je účinný pakomár (snímka č. 3 ). Voda sa tu rýchlejšie prehrieva a staré koryto Váhu nemá taký vplyv na rojenie hmyzu. Nachádzajú sa tu ešte pozostatky chodníkov zo zatopenej dediny, ktoré umožňujú celkom dobré brodenie, len upozorňujem na extrém: POTREBNÁ KONTROLA STÚPANIA HLADINY !!! inak hrozí nedobrovoľný plavecký výcvik v plnej výstroji. Tým, že je to plytší úsek s miernym klesaním, osvedčilo sa mi používať zostavu s dvomi pakomármi na dlhšom náväzci ( 5 – 6m ) Rozostup medzi muškami cca.1,5 m. A hover šnúra.

Pakomár na jar

3- Jarný pakomár na VN Bešeňová

Ako nasledujúci flek ( C ) je určite ústie koryta Ľupčianky. Tam je začiatok sezóny skôr o strímrovaní. Úsek na hrádzi je dosť ovplyvnený kolísaním vodnej hladiny. Pri plnom stave je možnosť strímrovania od panelu, čo je cca. 60/70m od diaľnice. Bližšie k diaľnici je dosť veľký nános bahna, ktorý znemožňuje strímrovať. Keď je nižší stav hladiny a je vidno na okrajoch koryta Ľupčianky bahno, potom je potrebné presunu bližšie ku hrádzi, tento flek už zľudovel na názov: PRI MRAVENISKU. Pre tých, ktorí nevedia prečo, odporúčam do tašky pribaliť desiatu a o návštevu tašky majú postarané.

Ústie Ľupčianky VN Bešeňová

Ústie Lupčianky – extrémne brodenie

Pri dobrom stave hladiny je vynikajúci úsek na starej ceste kde ústi koryto Malatínky ( E ). Vedie k nemu panelová cesta z obce Vlachy až násypu hrádze. Dobrý stav znamená, že stará cesta je suchá až za malým mostom cez potok Malatínka.

Ľavá strana ( bližšie k diaľnici ) od cesty je vhodná na pakomára už v jarných mesiacoch, pravá strana skôr je účinný strímer. Na strímrovanie je vhodná intermediálna šnúra, rýchlosť potápania 1 – 1,5 in. Pri strímrovaní v jarných mesiacoch je dobré pomalšie popoťahovanie nástrahy alebo tzv. mlynčekovanie. Strímre používam v kombinácii : VEĽKÝ naháňa MALÉHO. Ako koncový strímer je apetizér a pred neho menšia lura (veľkosť. 8). Rozpätie medzi nástrahami cca. 1,5m.

Letné mesiace

V letných mesiacoch (jún, júl, august ) treba brať do úvahy zvýšenie teploty vody a s pretrvávajúcimi horúcimi dňami aj deficit kyslíka.
Preto stanovište rýb sa v mnohom mení. Ak chcete uloviť v týchto mesiacoch potočáka alebo jazéraka, je potrebné si skoro ráno privstať. Konkrétny flek pri prepade z Lipt. Mary ( F) je priam stvorený na ranné strímrovanie ešte pred svitaním. Na tomto mieste využívam potápavú šnúru (VIBE 125 ) jedná sa o potávavú hlavu dlhú 12,5m s plávajúcim runnig linom. Rýchlosť potápania 4. Veľká výhoda tejto šnúry je pri samotnom sťahovaní šnúry, keď že iba časť šnúry je potávavá nedochádza k zachytávaniu šnúry do skál v koryte bešeňky. Zväčša ráno je stav vodnej hladiny nízky, takže je to flek, kde sa ľahko dostanete ku korytu. Napúšťanie priehrady zvykne nastať cca.8-9 hod. ráno, netreba sa na to spoliehať odkedy máme taliana (Enel ) v elektrárňach.
Ak chcete uprednostniť ranné chytanie na pakoša,, tak určite fleky: G, B, D. Všetko, ale záleží na stave hladiny. Pri plnom stave priehrady je chytateľný len úsek G, kde sú zatopené staré cesty. Tento úsek je super počas celého dňa, zdržiavajú sa tam kapry, takže celkom dobrá zábava na obedňajšiu siestu. (snímka č. 4 )


Úsek pod diaľnicou ( D ) pri malej zátoke je chytateľný zväčša len skoro ráno, ale na pakomára je tam úžasný lov. Od malej zátoky smerom do prava sa nachádza úsek s piesočným dnom, kde sa dá pomerne dobre brodiť. Tu sa mi osvedčila kombinácia pakomára a nymfy podenky ( snímka č.5 ). Vďaka piesočnému dnu sa tu rojí asi najviac podenky. Boli dni, kedy sa pomerne dobre dalo chytať na suché podenky, ryby zbierala z vrchu hladiny.

Nymfa podenky
Obr. 5. 5 Nymfa podenky

Na večerný zber pakošov je fajn úsek B, C, E. K úseku pri koryte Lupčianky je dôležité si uvedomiť aký je stav vodnej hladiny, smer vetra a či je prečerpávanie vyrovnávacej nádrže. Ak smer vetra je od diaľnice ku Lipt. Mare, treba vyžívať tento ťah vetra + tok koryta Lupčianky a po nahodení pakomárov sa len držať šnúry, len udržiavať kontakt s nástrahou. V tomto prípade kombinácia pakomára s mosadz hlavičkou ako koncový a epoxidových pakomárov. Dĺžka celého náväzcu 5 – 5,5 m + plávajúca šnúra.

Ak nastane situácia, keď smer vetra je od Lipt.Mary k diaľnici môžeme zvoliť kombináciu hoverky šnúry a epoxidových pakomárov a rodenca pakomára reps. Bibio. Alebo zostava so šnúrou hover a ťažký pakoš (tungsten hlava ) a epoxidový pakomár. Pri druhej variante treba brať do úvahy ťah koryta. Keby sa použila plávajúca šnúra vytvorilo by sa,,S – ko,, a záber od ryby a kontakt s nástrahou by bol minimálny.
Mnohí rybári sa v letných mesiacoch stránia lovu na pravý obed, kedy je slnko na vrchole. No aj vtedy sa dá pomerne dobre zachytať na hrádzi smerom ku korytu od výpuste priehradného telesa. Vtedy je potrebné zvoliť potápavú šnúru ( rýchlosť 4 – 5 ) , fluorocarbon 0,20mm, dva bobiky (snímka č.6 ). Podľa hospodára VN Bešňovej Romana chytáme na tzv. kukuricu. Nahodiť došpanovať a držať sa šnúry, inak hrozí pri zábere strata náčinia. Spodný ťah koryta Lupčianky oživuje bobiky bez toho, aby ste museli, čo i len prstom pohnúť.

Čierny Bobík na VN Bešeňová
Obr. 6. Bobík na VN Bešeňová

Príchod jesene

S blížiacou sa jeseňou (prelom augusta a septembra ) nastáva najlepšie obdobie pre muškárov. Ústia korýt Kľačianky (A) a Ľupčianky (C) sú asi najviac navštevované fleky. Bližšie k brehom prichádzajú aj väčšie potočáky aj duháky, ktoré sa pomaly pripravujú na ťah na neresiská.
Strímer v tomto období je účinný prevažne na svitaní. Mnoho krát sa moje vychádzky obmedzili na 1 – 2 hod. pred svitaním, ako náhle vyšlo slnko nad priehradný múr Lipt. Mary, ryba prestala byť aktívna. A prijímať potravu začala až popoludní, zväčša pakomáre, až do zotmenia. Jedna zaujímavosť týchto mesiacov je aj v použití jednej nástrahy, bobikový blob ( snímka č.7). Celú sezónu o tento vzor nie je vôbec záujem rýb až koniec augusta sa začne prejavovať záujem. Osvedčil sa aj ako kombinácia s potápavou šnúrou, ale aj kombinácia plávajúcej šnúry, dva pakomáre a na konci montáže bobikový/blob. Rozstup : blob 1,5m od pakomára, rozstup medzi pakomármi 1 m.

Bobíkový blob
Obr. 7. Bobikový blob

Náčinie, ktoré používam na jazere

  • Strímrovanie – prút Hanák Stillwater 7 (2,90m), Guideline LPXe RS 6 (2,70m) ,,slepecká palička,,
  • Šnúra potápavá vision Vibe 125, Rio Deep Full sinking, intermída Kust 6/7, Hanák Hover.
  • Flurocarbon 0,20 – 0,22mm
  • Pakomáre : prút Hanák Stillwater 7 (2,90m) pri silnejšom vetre, Hanák Stream 6, Vision Nite Catapult 5.
  • Šnúra : Hanák Hover, plávačka Guideline 4Cast, Vision PRESENTATION.
  • Fluorocarbon 0,16 – 0,20 mm
  • Odporučujem viazať vzory mušiek na pevnejšie háčiky, napr. Tiemco 2499 SP, Hanák H550BL a  H280BL.

Na záver chcem využiť týchto pár riadkov ako poďakovanie.
Poďakovanie najlepšiemu hospodárovi (Romanovi Gemzickému), ktorý sa stará o tento revír. A samozrejme kamarátom, bez ktorých by na vode bola nuda. Dúfam, že v novej sezóne sa všetci stretneme na MRAVENISKU !

P.S. : Admin konečne prestane otravovať s článkom na dlhšiu dobu, tiež musím niekedy doviazať muchy do boxov !!!

Dušan Mlynár na VN Bešeňová

Dušan Mlynár VN Bešenová – Môj ujko

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore