Lov lososov na rieke Mörrum

Home » Lov lososov na rieke Mörrum
5/5 - (2 votes)

Lov lososov na obojručný muškársky prút

Jedného dňa som dostal od kamaráta Jana Táboreckého ponuku ísť do Švédska na lov lososov ako kameraman a nie ako rybár. Pravda je taká, že som si trošku pohádzal aj ja, ale o tom trochu neskôr. V úvode malého článku len s úsmevom dodám, že pri mojom prvom obojručnom nahodení s tzv. obojručným muškárskym prútom to vzbudilo veselý úsmev zrejme Švédskych rybárov na opačnom brehu rieky Mörrum.

Cesta začala skoro ráno. Samozrejme chytil som cestovnú horúčku. Moja cestovná horúčka spočívala v tom, že som chcel ísť už o deň skôr. Moji kamaráti, ak ich tak môžem ešte nazvať, ma samozrejme do poslednej chvíle nechali v tom. Celé to mohlo skončiť tak, že by som s celou svojou batožinou o 1:00 h v noci čakal na odvoz. Zachránil ma Peter Detko (d), ktorý ma usmernil.

Sadáme do auta s Jožkom Garecom a Petrom. Cesta začína v sídle Rybárskeho portálu srzkysuca.sk – začína v Kysuckom Novom Meste. Klasické rybárske cestovné rozhovory môžu začať. A aj tak bolo. Mám rád toto cestovanie. Batožinu sme naložili len tak tak, ale poznáte to. Nie všetko sa vojde do kufra. Dlhý tubus z muškárskeho prútu som musel trochu umravniť.

Slovensko-Česko-Poľsko-Nemecko a následne prístav v Rostoku. Plavba pre mňa veľkou loďou do Dánska po ďalšieho nášho kolegu Maroša z Islandu s príletom do Kodane. A potom už len veľkým mostom do Švédska až do Mörrumu.

Ubytovanie vybavoval Jožko a musím povedať, že bolo fakt luxusné. Rodinný dom na Švédsky spôsob. Po čase mi vadilo len jedno. Neskutočný rybársky bordel v priebehu pár sekúnd.

No a poďme k samotnému lovu rýb. Ten kto očakáva hod ryba, hod ryba, tak rovno nech zabudne. Lov lososov je už taký… No a teraz klamem. Toto som nečakal ani ja. Rovno poviem, že na toto som  nedorástol. Toto je úplne iný level muškárenia. 100 000 hodov a ani záber je asi ešte dobrá bilancia.

Jano v Rieke Mörrum na love lososov

Poďme ale na to ináč, lebo ono to zase až také zlé nie je. V prvom rade ak tam ste s ľuďmi, ktorých máte radi je to prvá časť dobrej akcie. Mne tu chýbal náš Jaro (pán s bielou paličkou – Slovinsko) a Peter alias CORTon. Prvé čo vidíte a hádam aj cítite je čisto okolo rieky. Lavičky pre ľudí, mostíky pre rybárov a bežný ľudia, ktorí pozorujú rybárov. Skvelá atmosféra veľkej rieky Mörrum.

Čo vám poviem. Oni tú lososiu sezónu odštartovali spevom a výstrelom s dela. Ozaj moc pekné. V centre toho diania som ostal sám. Chalani mali kúpene povolenky v inej oblasti. Motal som sa tam a zoznamoval s okolím. Veľa rybárov na rieke. Jeden chytal na prívlač a druhý zase s obojručným muškárskym prútom. Striedalo sa to. Po hodine natáčania by to chcelo aj nejakú rybu. Vravím si! Pohyboval som sa v oblasti asi 1 kilometru sem a tam. V úseku oboch brehov asi celkovo 20 až 30 rybárov. Neviem presne – veľa. Nikto nič. Poviete si nuda. To ale nie je pekne povedané. Oni sa bavili. Fakt sa tešili, že tam boli. Je to skrátka veľký deň lososovej sezóny.

Zrazu v diaľke veľká skupina bežných ľudí. Chlapec rybár, zrejme Švéd (ak to budeš čítať, tak si na videu), ťahá rybu. 20 minút zdolávania a ja rybu stále nevidím. Potom to prišlo. Vybral rybu cez meter dlhú. No nádhera. Prvý kameramanský úspech. Potom prišli ďalšie úspechy rybárov nie z mojej partie.

No a potom prišli priatelia aj dni, kedy za celý deň nebolo nič. Poviete si načo tam išli? Odpoveďou je asi práve ten iný level muškárenia.

Tak pozdravujem kamarátov zo Slovenska, Švédska, Nemecka a kto vie odkiaľ ešte.

Oficiálna stránka pre Lov lososov na rieke Mörrum na tomto odkaze >>

Lov lososov na mape – tu sme presne chytali

Dobre je čas pustiť si video.

Ivan alias admin.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore