5/5 - (1 vote)

Možnosti muškárenia sú v našej krajine žiaľ obmedzené. Malý počet pstruhov zapríčiňuje to, že sa jalce stali cieľovou rybou klasického suchého muškárenia, ale na domácich vodách je možné uloviť také dravce, na ktoré platí streamerová technika. Popri šťukách a boleňoch je aj zubáč rybou, na ktorú toto platí a predsa je v kruhoch muškárov obkolesená mystériom, zvyčajne s ním muškári začínajú s nedôverou. V slovenskom jazyku nájdeme málo skutočne užitočných informácii o love na zubáčov muškárením a ani zo zahraničnej literatúry nemôžeme čerpať príliš veľa v tejto téme. V tejto sérii článkov systematicky zverejním vlastné skúsenosti a z toho vyvodené dôsledky.

Začíname s muškárkou na zubáče

Na začiatku môjho rybárčenia som plánoval rybačku na malej vode popri skalke, kde som už predtým ulovil s klasickou prívlačou veľa pekných rýb. Breh bol veľmi strmý, prúdila silná voda, ktorá mi ťahala môj streamer pred kamene, kde blízko stáli ryby. Na dráhu som prišiel neskoro v noci, opatrne som krokoval na breh kde som si našiel miesto na plochom kameni. Začal som odvíjať šnúru a mušku som pustil pred nohy do vody. Ťahal som ju niekoľko metrov z navijaku, keď voda predo mnou vybuchla, prudkým pleskotom sa ozval zubáč. Chytiť sa mi ho nepodarilo, nebol som pripravený na záber, skoro som ešte ani nezačal rybačku. V tom čase som ešte nechytil zubáča, ktorý by mal viac ako 2 kg a tento bol veru určite nad tým. Po tom, čo som sa vzchopil zo šoku, som začal opäť loviť, ale viac záberov veru nebolo. Bola to pekná ryba a stratil som ju vďaka mojej neskúsenosti a chvatu. Naučil som sa však jednu dôležitú vec: ak chceme chytiť zubáča muškárením, musíme sa pripraviť aj na nepredvídateľné situácie.

Najnapínavejšou okolnosťou pri nočnom muškárení na zubáčov je, že môžeme uloviť veľkú rybu aj v tesnej blízkosti brehu keď máme odvinuté malé množstvo šnúry. Na ľahkej výbave unavovať veľkú rybu – to robí túto metódu veľmi napínavou.
Podľa môjho rybárskeho denníka, počas mojich rybárskych rokov som spolu chytil 76 zubáčov muškárením, veľkú väčšinu v noci, na Dunaji. Je dôležité spomenúť, že v každom prípade som chytil rybu v takej situácii, keď boli uloviteľné aj woblerom, predovšetkým v okolí skalnatých vôd. V týchto situáciách bolo charakteristycké, že ryby boli pomerne koncentrované na malej ploche pod vodou. Keď moji kamaráti počas zimného rybolovu na zubáče v korytách a zálivoch v čase použitia gumených rybičiek som sa ja osobne vytrvalo pokúšal s muškárenín s rôznou intenzitou s ponornými šnúrami ale úspechy sa nedostavili. Keď však sa nám podarí uloviť s woblerom zubáča na jednom mieste, môžeme si byť istí, že aj keď nie príliš ľahko ale s muškárením vieme uloviť nášho spomínaného modrochvostého princa noci. Pri tomto spôsobe rybolovu je dôležité, aby sme verili tejto metóde, obzvlášť pri love na zubáčov. Teraz keď sme ozbrojení vierou, pozrime sa čo budeme potrebovať!

Mieň na Mušku

Pripravme sa na prekvapenie! Mieň na mušku, a verte či nie počas letných nočných dní.

Šťuka na muškársku udicu

Popri boleňovi a jalcovi má šancu aj šťuka ako
nočný hosť pri muškárení.

Muškárska výbava na zubáče

Optimálna udica na zubáče

Udice vyššej kategórie určené na bežnú prívlač sa zdajú byť oveľa jemnejšie, ešte aj v porovnaní s klasickými udicami Pre ich jemnosť a šanca uloviť na mušku rybu väčšej veľkosti sa mi zdá byť riešením použitie udice so šnúrou triedy č. 8. Ja sám som začal muškárenie s udicou triedy 9, ale aj skutočná zabijácka udica poskytuje neporovnateľne väčší zážitok pri unavovaní ako skôr používaná 10-40 gramová klasická udica na prívlač. Človek jednoducho viac precíti tú silu a bojovnosť ryby pri zdolávaní s udicou určenú na muškárenie ako s klasickou udicou. Neskôr, po tom čo som získal jednu, menil som na triedu 8. V týchto rokoch prišli úspechy veľmi ľahko, vedel som ľahko chytiť zubáča, musím však poznamenať, že vtedy bolo na dunajských dráhach podstatne viac zubáčov. Váha do 1,5 kila dlho znamenala akúsi hranicu, nevedel som ju prekročiť napriek tomu, že s klasickou prívlačou som chytil aj väčšie na mušku hranica bola 1,5 kg. Dôvod bol veľmi jednoduchý. Hrubá šnúra na muškárenie jednoducho vystraší pri hladine poľujúcich, rutinných zubáčov. Dlho som považoval udicu triedy 6 za veľmi slabú, málo slabá sa mi zdala na túto rybačku ale nie je to tak. S udicou triedy 6 a vyhovujúcim vybavením vieme chytiť prakticky akéhokoľvek zubáča a aj na dlhší hod muškou bola dobre použiteľná. Podstatne tenšia šnúra nevzbudí podozrenie u zubáčov. Presnú, jemnú prezentáciu a opatrné priblíženie sa k miestu si musí osvojiť každý, kto chce byť úspešný v muškárení na zubáčov!

Muškárske prúty na zubáče
Pred muškárením. Nateraz viem s jednou výbavou vyriešiť každú situáciu.

Zubáč na muškárku

Krásny zubáč na palube

Naviják a muškárska šnúra na lov zubáčov

Dôležitosť navijáka je podstatne menšia, veľa slov nemusíme naň plytvať. Musí byť spoľahlivý a podľa možnosti by malo byť large arbor, čiže disponujúci so širokým bubnom. Veľká veľkosť bubna je užitočná keď chceme rýchlo navinúť šnúru. Brzdu budeme potrebovať len výnimočne, unavovanie zubáčov nie je charakteristické dlhým uháňaním a jačavou brzdou.
V mojich prvých rokoch rybárčenia som vyskúšal rôznorodé šnúry s rôznymi vlastnosťami, ale nateraz používam výlučne plávajúcu šnúru. Nerátajúc extrémne prípady, nikdy nebudeme potrebovať ponorné šnúry, s vyhovujúcimi streamermi vieme vyriešiť skoro každú situáciu aj s plávajúcimi šnúrami. S použitím ťažších streamerov vieme loviť aj bezprostredne aj 3 metrovej hĺbke. Pretože nebudeme potrebovať loviť na veľké vzdialnosti, úloha šnúry je obmedzená, pri výbere je však dôležitý menší priemer.
Čiže keď to mám jedným slovom zhrnúť najpodstatnejšia je kvalitnejšiu udica s ktorou vieme kvalitne hádzať a zdolávať naše úlovky.

Zubáč s podobnou veľkosťou pri muškárení nám poskytne vážny zážitok pri zdolávaní.

Muškársky leader (forfach) na zubáče

Čo sa týka tejto časti výstroja, doporučujem sa jej venovať viacej ako napríklad k navijáku. Je veľmi dôležité používať kvalitný leader pri tomto spôsobe rybolovu ja osobne používam zauzlovaný leader. Materiál leaderu musí byť bezpodmienečne meravý, tuhý. Túto jeho dobrú meravosť potrebujeme aplikovať najmä pri hode, nakoľko pri použití jemnej hlavnej šnúry sa nám môže stať, že streamer sa nám zamotá doň. Ja osobne mám rád a odporúčam nemecké Maximy, ktoré sú výnimočne odolné voči opotrebovaniu a osvedčili sa svojou meravosťou ako dokonalý výber. V jednom americkom rybárskom magazíne som našiel nasledovné parametre čo v amerike používajú na lov čierného zubáča, avšak tieto parametre sú úplne vhodné na lov zubáčov.

290 cm – 6 #

90 cm – 0,50 mm
80 cm – 0,43 mm
70 cm – 0,38 mm
50 cm – 0,25 mm

Pri používaní udice s dĺžkou 290 cm a veľkosťou 6 som čoraz viac začal aplikvať danú tabuľku a jednoducho sa mi zvýšil počet záberov. Ak je prúdenie silné, alebo sa ryby zdržiavajú hlbšie, zvyšujme smelo dĺžku nadväzca : napríklad 25 mm priemer použiťe kľudne aj 1-1,5 metrov dlhý nadväzec. Veľkou výhodou tohto leaderu je, že s tou istou výbavou vieme loviť i bolene. Ak sa predsa niekto rozhodne použiť leader s priemerom 2O mm na bolene odporúčam vyhotoviť leader s dĺžkou cca. 60cm.

Ostatná muškárska výbava na zubáče

Ak chceme chytiť zubáča budeme potrebovať okrem základnej výbavy ešte zopár vecí. Osvedčil sa mi aj košík na muškársku šnúru, predovšetkým pri rybačke na brehu. Ak sa dá, odporúčam použime čelovky na ktorej je červená farba, nakoľko by zasvietení s klasickou čelovkou na vodu by sme mohli odplašiť všetky ryba na okolí. Samozrejme ja sa pokúšam chytať bez svetla. Ešte je dôležitý brúsny kameň, háčiky sa ľahko vyštrbia na kameňoch. Potrebujeme ešte kliešte k vyslobodeniu a samozrejme krabicu kvalitných streamerov.

Zubáč 3,3 kg

Dlho bol mojím najväčším zubáčom – 3,30 kilogramová, zvláštne ohnutá ryba

Potrava pre zubáče
Najčastejšia  potrava zubáča

Rybársky portál srzkysuca.sk za článok ďakuje – Péter Bartha

About The Author

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *