Výroba rybárskeho prútu

Home » Výroba rybárskeho prútu
5/5 - (2 votes)

Výroba rybárskeho prútu je pomerne zložitá vec. V tomto článku si ukážeme ako sa to dá zvládnuť na perfektnej úrovni. Spôsob ako postaviť rybársky prút sa nemení už niekoľko rokov, menia sa len materiály k tomu používané.

Ako postaviť muškársky prút

Stavba rybárskeho prútu pozostáva z niekoľkých krokov.

  1. výber a príprava blanku
  2. výber a príprava komponentov
  3. vyviazanie blanku
  4. lakovanie viazania

Výber a príprava blanku

V dnešnej dobe je v predaji široká škála blankov pre rôzne spôsoby rybolovu / muškárske, kaprové, prívlačové …/. Po výbere vhodného blanku je potrebné ho pred samotným vyviazaním pripraviť. To pozostáva z nájdenia a označenia „ chrbta”. Kedže žiaden blank nie je v priereze ideálne kruhový, má takmer každý blank smer do ktorého sa rád ohýba. Tento smer sa nazýva chrbát blanku a je pre ďalšiu prácu dôležitý. Chrbát blanku nemusí byť totožný s ideálnou rovinou prútu. Očká sa potom umiestňujú na chrbát blanku alebo o 180° od chrbta blanku. Po označení chrbta si rozmeriame a označíme umiestnenie ruvätí a držiaka navijáku.
Tie potom prilepíme. Na týchto miestach je vhodné blank zdrsniť brúsnym papierom a odmastniť. Na lepenie je vhodné použiť polyuretánové lepidlo, ktoré sa v procese tvrdnutia rozpína a bezpečne vyplní všetky medzery medzi blankom a rukoväťou. Rukoväte je možné kúpiť hotové, alebo ich vyrobiť z polotovarov.

Výroba rybárskeho prútu – výber a príprava komponentov

Podľa druhu blanku si pripravíme očká a ďalšie príslušenstvo potrebné na vyviazanie. Očká sa vo všeobecnosti delia na jednonožičkové a dvojnožičkové, niekedy je potrebné nožičky pred vyviazaním opracovať aby prechod nite bol čo najplynulejší.

Potom si pripravíme držiak háčika /hook keeper/ a krúžok, ktorý sa požíva na prechod medzi koncom rukoväte a blankom (winding check).

Pred samotným vyviazaním je dobré pripraviť si papierovú lepiacu pásku, ostré nožnice, žiletku

Vyviazanie blanku

Na vyviazanie očiek sa používajú nylonové alebo metalické viazacie nite. V predaji sú bežne dostupné tri hrúbky nití označené 00, A, D, kde 00 je najtenšia a D je najhrubšia. Spravidla najčastejšie používaná hrúbka je A.
Tieto nite sú špeciálne vyrábané na viazanie očiek a neodporúčam veľmi experimentovať v snahe použiť iný lacnejší druh nite – sklamanie pri lakovaní nestojí zato. Nalepíme si koncové očko v smere chrbta, na lepenie je možné použiť tavné alebo epoxidové lepidlo, po zaschnutí si rozmeriame o označíme rozmiestnenie očiek. Nasunieme winding check nad rukoväť. Teraz máme blank pripravený na vyviazanie.
Viazať je možné ručne alebo pomocou špeciálneho stroja na viazanie očiek. Pri viazaní postupujeme od koncového očka smerom k rukoväti, dbáme na to aby sme mali suché a nemastné ruky. Líniu očiek sledujeme podľa označeného
chrbta, prípadné odchýlky napravíme posunutím očka po vyviazaní. Konce nití vtiahneme pod viazanie jednoduchou slučkou, ktorú si vyrobíme z kúska nite. Potom ich opatrne odrežeme pripravenou žiletkou a zarovnáme, dbáme nato aby sme nezerezali do viazania, alebo nepoškodili lak blanku.

Lakovanie viazania blanku

Po vyviazaní môžeme viazanie nalakovať. Lakovanie je najdôležitejšia ale aj najťažšia časť pri stavbe prútu. Snažíme sa pracovať v neprašnom prostredí pri teplote aspoň 23°C a vzdušnej vlhkosti do 50%. Na lakovanie viazania sa používajú dvojzložkové laky na báze epoxydu vyrábané špeciálne na tieto účely. Tieto laky majú UV formulu, ktorá zabraňuje zožltnutiu laku vplyvom UV žiarenia. Veľkú pozornosť musíme venovať samotnej príprave laku. Zväčša sa miešajú v pomere 1:1 a je dobré ich miešať min. 3 minúty. Na odmeranie

Lak na vyväzovanie prútu
Lak na vyväzovanie prútov

primeraného množstva laku použijeme injekčné striekačky. Lak potom rozmiešame v plastových nádobkách na miešanie. Na upevenie prútu použijeme stojan v ktorom budeme môcť prútom pri lakovaní otáčať alebo stojan s elektrickým pohonom.
Samotný lak nanášame pomocou, najlepšie plochého štetca, ktorého veľkosť volíme podľa veľkosti lakovaných plôch. Doba spracovateľnosti laku je cca 30-40 min. Po nalakovaní sa musí prút otáčať kôli rovnomernému rozloženiu laku cca 3 hodiny. Ďalšie vrstvy je vhodné aplikovať po 24 hodinách. Počet vrstiev volíme podľa vizuálneho stavu viazania a podľa typu prútu ktorý lakujeme /muškársky, kaprový, prívlačový, …/. Ak nás netlačí čas je dobré prút po nalakovaní nechať niekoľko dní postáť, pretože lak stále „zreje”.
Ak sa nám podarí zvládnuť všetky tieto postupy, potom sa už len môžeme tešiť z dobre postaveného prútu, ktorý možno bude vyzerať aj takto. (dole v galérii)

Ako si objednať prút alebo jeho opravu 

Postup ako si objednať prút a jeho postavenie je pomerne jednoduchý. V prvom rade musíme vedieť aký typ prútu a z akého blanku si chceme dať postaviť. Bohužial pojmy lacný a kvalitný blank nejdú veľmi dohromady a to platí i pri výbere komponentov. Samotný postup objednania pozostáva z následujúcich krokov. 

  1. výber vhodného blanku
  2. výber komponentov / typ očiek, typ rukoväte, sedlo a šrúbenie navijáku /
  3. výber farby viazacej nite
  4. výber popisu alebo potlače blanku
  5. pri oprave je potrebné uviesť jednoduchý popis opravy

Ak máme týchto pár krokov za sebou, potom už len stačí Vašu požiadavku a všetky ďalšie dotazy zaslať mailom na pkfishingtackle@orangemail.sk . Konkrétna cenová ponuka a všetky ďalšie náležitosti Vám budú oznámené. Aktuálny cenník muškárskych blankov a cenník stavby a opravy prútov je možné stiahnuť o pár riadkov nižšie.

PAVOL KONKOĽ – P.K. FISHING TACKLE

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore