Lov zubáča na streamer

Home » Lov zubáča na streamer
5/5 - (2 votes)

Slnko sa pomaly strácalo za neďalekým lesíkom, ktorý stál za hrádzou na ktorej sa ešte pred pár hodinami opaľovali desiatky kúpajúcich. Pre väčšinu normálnych ľudí je tento moment znakom, že deň sa končí. Ja a kamarát sme však akurát raňajkovali pred lovom. Lov zubáča na strímer mohol začať.

Ako každé leto už niekoľko rokov sme si ako študenti spravili prvé júlové týždne dovolenku na chate na neďalekom Záhorí. Nakoľko počas dňa sa kvôli horúčavám nedala robiť iná aktivita ako sa kúpať, využili sme väčšinu dňa na spánok. Ako prichádzal podvečer začínali sme cítiť, že je čas prebrať sa a pripraviť sa na ťažkú noc. Ťažká noc sa však v živote študentov dá spájať s hocičím, no väčšina ľudí si asi predstaví noc plnú lovu letných lások mladíkmi potuženými alkoholom. Nepopieram, že nejeden večer sa skončil podobne, avšak naša ťažká noc sa začínala pri vode s inými súpermi. Cieľom nášho snaženia sa stali ryby noci, ktorých hlavným zástupcom bol zubáč.

Výber náčinia a nástrah na lov zubáča

Zubáč veľkoústy

Nakoľko kamarát nikdy nemuškáril chytil do ruky jemný prívlačový prút a mohli sme vyraziť. K jazeru sme to mali kúsok a tak nám netrvalo dlho a stáli sme na móle oproti hrádzi. Toto miesto sme si vybrali z viacerých dôvodov. Pred mólom priteká do nádrže potok, ktorý navozil do vody piesok a vytvoril pol ostrovček kde sa dá dobre zabrodiť. Druhým podstatným faktom výberu bolo, že tieto miesta sú plytké, plné koreňov a zdržuje sa tu rybia mlaď. Do týchto miest som si pripravil dva prúty AFTMA 6/7 a 7, aby som v noci nemusel šaškovať s lampou a meniť šnúry, na čom sa kamarát s voblerom na vláčke len pousmial. Na prvý prút som dal plávajúcu šnúru a na cca 3 metre dlhý nadvezec jemne zaťažený marabu strímrik v žltej farbe. Na druhom som mal intermediálku a na tiež cca 3 metre dlhom nadvezci dva strímriky imitujúce poter.

Voľba muškárskej šnúry a spôsobu sťahovania je rozhodujúca

Prvá voľba padla na plávajúcu šnúru s ktorou už som minulé roky zubáče pochytal. Po zabrodení na pol ostrovček sme chvíľku pofajčili kým zaliezlo slnko a prišli prvé hody. Zatialčo kamarát už druhý hod ťahal zubáčika a potom aj ďalšieho, ja som ostal bez záberu až do šera, kedy som sa rozhodol prejsť z veľmi pomalého sťahovania na plávajúcej šnúre na rezkejšie poskoky cca 10 cm s tandemom na intermediálke. Táto zmena skoro okamžite priniesla úspech a do úplného zotmenia som stihol skorigovať skóre na 6:4 pre kamaráta.

Ako však padla tma zábery zrazu utíchli. Zatial čo kamarát stále veril svojej rapalke, ja som opäť vzal do rúk prút s plávajúcou šnúrou. Zábery síce neboli také divoké a časté, ale cca každú hodinu som ťahal rybu. Takáto aktivita trvala asi do štvrtej a kamarát za tú dobu vytiahol len jednu rybu. Potom sa ale všetko vrátilo späť a ako kamarát tak aj ja sme ťahali ryby pomaly každých dvadsať minút.

Okolo šiestej ráno bolo skóre 16:15 pre kamaráta a zábery zubáčov vystriedali ostrieže. Išli sme teda spať a pripraviť sa na ďalšiu ťažkú noc. Ďalšie dve noci boli podobné. Síce sme nechytili toľko rýb, ale výborne sme si zachytali. Štvrtú noc však prišiel zlom a ani ja ani kamarát sme za celú noc hádzania nechytili nič než pár ranných ostriežov. Piata noc sa začala viesť v podobnom tempe a tak kamarát navrhol, že keď už nejdú, môžeme ísť hádzať aj na hrádzu k bufetu a dáme si aspoň pivo. Hneď mi bolo jasné, že o pivo mu nejde a skôr to bude kontrola osadenstva bufetu. Nakoľko sme však už tri hodiny chytali bez záberu nenamietal som. Keďže je pri hrádzi hlboká voda, ako sme si boli zhodiť gumáky, prehodil som si plávajúcu šnúru za rýchlo potápivú a rovnakú zostavu strímrikov ako som mal na intermediálke.

Streamer krabica

Po príchode do bufetu mi ale bolo jasné, že sa dlho nezdržíme, nakoľko tam okrem pár starších pánov nikoho nebolo. Po pive a jednom malom sme sa teda vybrali skúsiť šťastie z hrádze. Prvú hodinu sa nič nedialo a tak som začal opäť vymýšľať. Na prúte s ťažkou šnúrou som skrátil nadvezec na trištvrte metra a nasadil biely booby. Po cca pol hodine sa ozval prvý zubáčik, ktorý toho síce veľa nenabojoval, ale aspoň som prišiel na to ako na ne. Týmto spôsobom som do svitania vytiahol ešte dvoch. Ďalšie noci prebiehali až do konca našej dovolenky podobne. Buď sme mali zábery na plýčinách, alebo naopak v hlbine, kde ich bolo treba vydrieť. Okrem zubáčov sa nám podarilo chytiť aj zopár malých sumcov, šťúk, ostriežov a jedného kapra.

Čo mi tento lov zubáča dal?

S odstupom času som sa ešte o zubáčov na tejto nádrži pokúšal viackrát, či už koncom leta, alebo na jeseň až zimu. No zakaždým bolo najväčším problémom trafiť sa, kde zubáče pôjdu. Akoby mali svoje dni, kedy vyštartujú do plýčin za rybkami ktoré lovia hlava nehlava celé noci. A v druhom prípade dni, kedy sú pasívne v hlbinách neďalekých plýčin a nechajú sa nástrahou dlho ponúkať kým ich presvedčí. V každom prípade však na túto rybu nedám dopustiť a rozhodne sa oplatí vyraziť si na ne aj s muškárkou.

Deformovaný Zubáč veľkoústy

Aj tento zubáčik, ktorého si len ťažko možno pomýliť nám potvrdil nájazdy zubáčov do miest za rybkami, tento rok som ho chytil tri krát.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore