S muškárskym prútom na zubáče II. časť

Home » S muškárskym prútom na zubáče II. časť
Hodnotiť post

Všeobecne je možné konštatovať, že zubáč nie je prieberčivý, vo väčšine prípadov ho je možné uloviť s dobre fungujúcim streamerom vyhovujúcej veľkosti. Ak je ryba na našom lovnom mieste záber je očakávaný skoro ihneď, už pri prvých hodoch. Na to sa musíme pripraviť po opatrnom preskúmaní a zaujatí nášho lovného terénu! Avšak aj keď nemáme hneď úspech nemusíme terén opustiť, pri dobrej riadiacej technike, so striedaním mušiek vieme docieliť úlovok.

Muškárska technika lovu na zubáča

Zubáč nie je práve športovou bojovou rybou. Súboj má zriedkavo iný výsledok ako náš úspech, chytená ryba skoro nikdy nepretrhne našu hlavnú šnúru a keď sa neodhákne dole z nášho háčika tak ju iste chytíme. Unavovanie zubáča z klasickej prívlačovej udice pravdepodobne nebude súbojom nášho života, zriedkavo musíme nasadiť silové rezervy udice. Rozruch môže spôsobiť trepot na hladine vody, vtedy má šancu zubáč vyvliecť sa z nesprávne zachyteného háčika. V porovnaní s klasickou prívlačovou udicou môžeme však zvýšiť náš zážitok zdolávania zubáča použitím muškárskou udicou.
Je už neskorá noc a ja už som viac ako hodinu v teréne, v ideálnych podmienkach. Chytil som už veľa pekných rýb na tomto lovnom mieste a viem, že by tu mali byť i zubáče. Predsa však strácam istotu, po prvých neúspešných pokusoch mi je ťažko dúfať v šancu úlovku. Po niekoľkých hodoch ustavične mením mušky, rad po rade sa pokúšam s dobre osvedčenými streamermi. Vyskúšal som nakoniec aj mušky Wolly bully v rôznych veľkostiach, Clouser v žltej a modrej farbe ale nič. Prehľadal som krabicu mojich nástrach a do ruky sa mi dostal čierny Clouser s modrým chvostom. No, možno s týmto! Uviazal som ho a nahodil na to isté miesto ako predtým. Hneď na prvý hodoch som pocítil tvrdý úder. Presne tam, kde som očakával záber, kde som predtým aspoň päťdesiatkrát potiahol mušky. Po zaseknutí som pocítil na palici, že na konci môjho náčinia sa nachádza krajší kus ryby. Následne po niekoľkých sekundách sa ryba začala trepať na hladine už viem, že to bude väčšia ryba, toto správanie som spozoroval len u väčších zubáčov. Záber bol asi tak na 5 metrov odo mňa, ryba sa okamžite zaryla do silného prúdu, udica sa prehla a špica sa dotýkala vody. Adrenalín vo mne stúpa, konečne som chytil krajšieho zubáča na mušku. Nenamáham sa, nech len pracuje, nech sa unaví v silnom prúde. Som si istý vo svojej výbave, prekontroloval som aj háčik pred nahodením bol ostrý ako ihla. Ryba je pred člnom, začína sa vzdávať. Som celý nadšení už aj hlavný vlasec navíjam pomaly a udicu a vtedy znovu začne triasť hlavou veľkou silou a v tom čom som veril jednoducho zlyhalo, háčik sa mu vymaní z papule. Z ryby nezostalo žiaľ nič. Som sklamaný. Ryba bola kapitálna, oveľa väčšia než tie ktoré čo som doteraz chytil na streameri, podľa mňa bola asi 5- kilová. Ktovie či budem mať ešte šťastie na takú rybu! Jednoducho nikdy môžem podceniť ani silu a bojovnosť zubáča.

Zubáč

O mojom najkrajšom skoro 5 kilovom zubáčovi sa zachovala len táto nepodarená fotka.

Zubáč na veľký icelandic sheep streamer
Zubáč na veľký icelandic sheep streamer

Vhodné rybárske miesta na zubáča

Pri love na zubáča najpodstatnejšou vecou každého rybára je to, aby našiel to správne miesto kde sa tieto ryby nachádzajú. K tomu treba veľa skúseností a veľa na vode trávených nocí. Dunajské skaly, miesta výskytu zubáčov sú obľúbenou tematikou odborníkov. Na mnohých miestach sa môžeme dočítať, naštudovať schematické obrazy, ručné kresby kde sa môžu vyskytovať zubáče. Rovnobežné skaly ktoré sú ponorené pod vodou sú osvedčené miesta zubáčov. Samozrejme aj miesta kde sa prúdy stretávajú alebo preľomujú. Ak je to možné radšej pri love s muškou – streamermi voľme miesto na rybačku s rýchlym prúdením, prednosti muškárenia sa v porovnaní s lovom na wobbler ukážu práve na takýchto miestach. Čo som si už za tie roky všimol počas mnohých hodín strávených pri brehu, aktivita zubáča sa odvíja aj od hladiny vody, či je vysoká alebo nízka. Preto odporučujem ak niekde chytíme rybu je dobré ak si aktuálny stav vody poznačíme a zavediete si vlastný lovný denník. Verte mi nie je to zlá vec.

Kamene vo vode
a.) Kamene prelomili silné prúdenie
Hlboká voda a kamene
b.) Hlboké vody pri brehu s kameňmi

a.) Kde kamene prelomia silné prúdenie je skoro isté, že nájdeme zubáča.
b.) So zubáčom môžeme rátať i v blízkosti brehov v hlbokých vodách pri rovnobežných skalách.

Kľúč úspechu s muškárkou na zubáča – priblížiť sa nepozorovane

Nestačím zdôrazňovať, že úspech úspešnej rybačky spočíva v opatrnom priblížení sa k nášmu lovnému miestu. Pri tomto spôsobe rybolovu sa však treba čo najviac priblížiť k brehu, samotné hody musia byť tiché, zbytočne sa nehýbať na lovnom mieste ak netreba, lebo ryba ktorá hľadá potravu v blízkosti hladiny je opatrná a ľahko vyrušiteľná. Muškárenie na zubáča nie je pre páry, ešte aj dobre spolupracujúce páry rybárov ľahko odstrašia rybu. Ak sa približujeme člnom, motor vypnime už veľmi ďaleko od nášho lovného miesta a nechajme sa radšej unášať prúdom. Záťaž jemne a pomaly vsúvajme do vody, následne zaujmime stabilnú pozíciu na člne. Nerobme nič zbytočného, aby sa čln nekýval a nevytváral zbytočné vlny a ani náhodou nezapnime lampu! Na brehu dávajme pozor na kamene. Ak sa nám podarí priblížiť nepozorovane, tak zubáča môžeme chytiť i na vzdialenosť jednej udice.

Z člnu prúdenie spredu
Rybačka z člnu – pri prúdení spredu
Lovné miesto koniec hrádzí
Pozícia pri koncoch hrádzí

Hádzanie smerom na koryto
Hádžme smerom na koryto a nie na ryby!

Ako hádzať pri love zubáča s muškárskym prútom

Muškárenie na zubáčov nie je ihriskom pre fenoménov na dlhé hody. Nemôžeme hovoriť o klasickom muškárení, hádzanie je viac-menej jedno švihnutie s minimálnym plesknutím šnúry do vody. Takisto na konci vedenia nevytrhneme šnúru z vody, skúsme vytiahnuť šnúru čo najopatrnejšie s minimálnym čľupnutím vody. Ak rybárčime na člne dbajme na premiestnenie ťažiska, na to je zubáč aj sumec rovnako citlivý. Nepotrebujeme dlhý hod, nemá význam prešvihnúť náš streamer ponad ryby, ktoré sú v blízkosti!
Namiesto dlhých hodov využívajme prúdenie vody a plávanie mušky na vzdialenejšie plochy, tým ich menej vyrušíme. Prúdenie vody môžeme využiť za pomoci mending techniky. Ide o techniku keď našu hlavnú šnúru necháme unášať silným prúdom. S dobre osvojenou technikou môžeme ovplyvňovať ponor a pohyb mušky. Pripravme sa na to, že ryba môže zabrať prekvapivo a v čase keď už to vôbec nečakáme! Často sa stane, že zubáč sleduje streamer až k našim nohám a voda vybuchne v momente keď náš streamer vydvihujeme, čím nám privodí mierny infarkt.

Ako zdolávať zubáča na muškársku udicu

Záber zubáča normálnej veľkosti je skoro vždy cítiteľný úder. Takýto zásek je ťažké pokaziť, obyčajne pri tomto údere sa samotná ryba zasekne sama, obzvlášť v prípade tých väčších rýb. Zubáč útočí na hlavu, nezvykne odštipnúť chvost mušky ako boleň alebo pstruh. Muškársky udica nie je veľmi vhodná na klasické zaseknutie so zdvihom. Pri zábere rozhodne potiahnime hlavnú šnúru ľavou rukou, zároveň v danom čase troška zdvihnime udicu. Toto seknutie sa odborne nazýva aj ako strip strike. Pri zdolávaní je dôležité, aby špica ukazovala vždy dole. Papuľa väčšieho zubáča je tvrdá a kostnatá, preto pri záseku musíme použiť väčšiu silu.
Zubáč chytený na mušku sa len v zriedkavých prípadoch dostane z háčika. Používajme smelo háčiky bez-protihrotu muškárska udica výborne tlmí silu trasenie sa zubáča. Netreba rátať ani s dlhými výbehmi, aj veľké ryby sa dajú dobre unaviť, pomocou dobrou prácou s udicou. 6-ka udica pracuje v celej dĺžke už aj v prípade dvojkilového zubáča. Dobrý zubáč veru obtočí špicu do vody, silné prúdenie vody ešte zvýši silu rýb. Ak máme ostrý háčik a silnú udicu nemusíme sa obávať.

Zubáč veľkoústy/Zubáč obyčajný

Pôvodnou domovinou zubáča je povodie Dunaja a Volgy. Odtiaľ sa postupne rozšíril do strednej a ďalej do západnej Európy

Strímer v Zubáčovej papuli
Háčik sa zväčša dobre zasekne

Záber nemusí na muškársky prút prísť okamžite

Ak poznáme jeho miesto výskytu a vystihneme čas jeho lovu, je zubáč pomerne vypočítateľne uloviteľná ryba. Sú však také situácie, keď aj napriek tomu, že vieme kde sa nachádzajú zubáče a vieme aj ich čas kŕmenia ich jednoducho nevieme chytiť. Vtedy sa oplatí zriecť sa osvedčených mušiek, techník a môžeme začať skúšať nové veci. Poznám niekoľko takých miest, kde za určitých podmienok presne viem, že je tam zubáč, uloviť sa dá však len vytrvalým skúšaním, výmenou mušiek, variáciou techník vláčenia. Z týchto rybačiek sa však naučíme najviac.

Techniky vedenia strímrov s muškársky prútom na zubáča

Vo väčšine prípadov je vláčenie streamera úspešnejšie vtedy, ak ho vláčime čo najpomalšie. V silnom prúdení vody sa malé rybky viackrát zastavia odpočinúť si, preto aj streamer zastavujme niekoľkokrát počas vláčenia. Nezabúdajme, že streamery pracujú aj bez ťahania a prúdenie vábivo pohybuje ich chvostíky. Veľa záberov prichádza v tom čase keď zastaneme so streamerom a opäť ho začneme priťahovať k sebe. Smelo vyskúšajme rôzne technika ťahania našej nástrahy! Odporúčam aj dva – tri razy rýchlejšie potiahnuť našu nástrahu, nakoľko imituje zľaknutú rybu ktorá pred niečím uniká. Známa technika tzv. nymfová technika „dead drift” keď muška voľne pláva s prúdením vody. Prekvapivo to účinkuje aj pri zubáčoch, pri určitých situáciách to už prinieslo nie jeden úspech. Zubáč často sleduje streamer až ku brehu preto ho vytiahnime z vody čo najneskôr.

Zubáč na strímer
Táto ryba vynechala wobbler, streameru však neodolala
Zubáč CHAP
Nech ide! Zubáč sa postaví späť na svoje teritórium, môžeme ho uloviť znovu a znovu.

Bartha Péter

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore